Panama’da 90 bin inşaat işçisi grevdeToplu sözleşme görüşmeleri sürerken ülkede 90 bin inşaat işçisi greve çıktı


Panama’da burjuvalar 2019’da yapılacak genel seçimler öncesinde “istikrar” talep ederken, ülkede son aylarda gelişen işçi protestoları onları “huzursuz” ediyor.

Ülkedeki güçlü sendikalardan inşaat işçileri sendikası Suntracs’ın örgütlediği grev 6. gününde sürüyor. Patronlarla toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken hükümet “diyalog” çağrısı yaptı.

Sendika, patronların ücretlerde önümüzdeki 4 yıl için toplamda yüzde 4’lük artış dayatması karşısında her yıl için yüzde 15, 4 yıl için toplamda yüzde 60 artış talep ediyor.

İşçiler, sözleşme pazarlıklarının yapıldığı otele doğru yürüyüşler gerçeklşetiriyorlar. Sendika yarın (Salı) ülkenin bir çok şehrinde sokak gösterileri düzenleneceğini duyurdu. Greve 90 bin inşaat işçisinin katıldığı bildiriliyor. Hükümet grevden 1,500 projenin etkilendiğini duyurmuştu.

panama inşaat işçileri grevi

 

panama inşaat işçileri grevi

 

panama inşaat işçileri grevi

 

Geçtiğimiz Şubat ayında inşaat işçileri yolsuzlukarı protesto etmek için sokaklara çıkıp yolları bloke etmişti.

Panamalı hukuk firması Mossack Fonseca’nın ortağı Alfredo Fonseca Mora, Başkan Juan Carlos Varela’yı, 2014 yılındaki başkanlık seçim kampanyasını desteklemek için Brezilyalı inşaat tekeli Odebrecht firmasından bağış almakla suçlamıştı.

İnşaat şirketi Odebrecht’ten kampanyası için bağış alan Başkan Juan Carlos Varela hakkındaki iddialar üzerine sokağa çıkan inşaat işçileri yolsuzlukları protesto ettiler.

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.