Cumhuriyet davasında ceza yağmuru542 gündür tutuklu bulunan Akın Atalay hakkında tahliye kararı verildi


31 Ekim 2016’da “büyük gözaltı” operasyonuyla başlayan, tutuklamalarla devam eden ve ilk duruşması 24 Temmuz 2017’de yapılan Cumhuriyet gazetesi davasında dokuz ay sonra karar açıklandı. “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla yargılanan Cumhuriyet’çilere ceza yağdı.

Cezaevinde tutuklu Cumhuriyet gazetesi çalışanı kalmadı.

İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin, Cumhuriyet gazetesi çalışanlarına verdiği cezalar şöyle:

– Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yazar Aydın Engin ve muhabir Ahmet Şık: 7 yıl 6 ay.

– Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay: 7 yıl, 3 ay, 15 gün.

– Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Orhan Erinçve yazar Hikmet Çetinkaya: 6 yıl 3 ay.

– “Görevi kötüye kullanma” suçundan beraat eden Avukat Bülent Utku: 2 yıl 4 ay.

– Yazarlar Önder Çelik, Hakan Kara,  Mustafa Kemal Güngör ile Okur Temsilcisi Güray Öz ve karikatürist Musa Kart: 3 yıl 9 ay.

– Muhasebe çalışanı Emre İper: 3 yıl 1 ay 15 gün.

– Eski Cumhuriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazar Kadri Gürsel: 2 yıl 6 ay.

Günay, Yener ve Özaltay’a beraat

Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Kitap Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, muhasebe müdürleri Bülent Yener ve Günseli Özaltay hakkında beraat kararı verdi.

Akın Atalay hakkında tahliye kararı

Mahkûm edilen tutuksuz sanıklara adlî kontrol uygulanmasına hükmeden heyet, 542 gündür tutuklu bulunan Atalay’ın tahliye edilmesine karar verdi. Kadri Gürsel dışında verilen tüm hapis cezalarının oy birliği ile alındığı ifade edildi.

Dündar ve Tanır’ın dosyaları ayrıldı

Heyet, eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve eski Washington Temsilcisi İlhan Tanır‘ın dosyalarının ise ayrılmasına hükmetti.

“Gazetecilik suç değildir”

Duruşmanın son oturumunda Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik, karikatürist Musa Kart, Okur Temsilcisi Güray Öz, avukatlar Mustafa Kemal Güngör ve Bülent Utku,  Cumhuriyet Kitap Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, eski Cumhuriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, yazarlar Hikmet ÇetinkayaHakan Kara ve Aydın Engin ile muhabir Ahmet Şık, esas hakkındaki mütalaaya karşı son sözlerini söyledi.

24 Temmuz 2017’den bu yana yargılanan gazeteciler, “Gazetecilik suç değildir” mesajını verdi.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir