G. Afrika: ‘Asgari yaşanabilir ücret’ için emekçiler sokaktaÜlke çapında grevde olan otobüs şoförlerinin yanında metal işçileri de sokağa indi


Güney Afrika’da otobüs şöförlerinin grevi ülke çapında devam ediyor. Hükümetin arabuluculuğunda patronlarla yapılan görüşmelerden de sonuç çıkmayınca metal işçileri de alanlara çıktı, grevci otobüs şöförlerine destek veriyor.

Metal işçileri sendikası NUMSA, otobüs emekçilerinin asgari ücrete zam konusundaki taleplerini desteklediklerini ve üyelerine ülke çapındaki greve destek vermeleri çağrısında bulunmuştu.

Johannesburg’daki “İşçi Kütüphanesi ve Müzesi” önündeki alanda onbinlerce emekçi toplandı. “Yaşanabilir bir ücret” talebini haykırıyor. Ülkenin diğer pek çok şehrinde de emekçiler sokakta.

güney afrika asgari ücret protestosugüney afrika asgari ücret eylemigüney afrika asgari ücret protestogüney afrika asgari ücret eylemi

Ülke genelinde yaklaşık 50 otobüs şirketinde çalışan 16 bin otobüs şöförü 18 Nisan’dan beri grevdeler.

Patronların ücretlere yüzde 7’lik artış dayatmasına karşı ulaşım emekçileri sendikası SATAWU ilk yıl için yüzde 9,5, ikinci yıl için yüzde 9 oranında zam talep ediyor.

Dayatılan düşük oranlı zam aynı zamanda saat başı asgari ücretin 20 R (yaklaşık 1,62 dolar) olması anlamına geliyor.

Metal ve otomotiv sektöründe 340 bin üyesi bulunan NUMSA, aylık asgari ücretin 12 bin R (yaklaşık 972 dolar) olması gerektiğini savunuyor. Ve “bundan asla geri adım atmayacağız” diyor.

Hükümet asgari ücreti düşük belirlediği gibi “katma değer” vergisini de yükseltti.

AC Fick@acfick72

Marchers waiting for more people to arrives outside the Workers’ Library & Museum in , to support national strike to protest labour law changes & minimum wage of R11-R20 per hour.

Amanda Khoza@MandaKhoza

: Numsa’s Phakamile Hlubi says workers have gathered in their thousands to demand a higher minimum wage. @TeamNews24 pic.twitter.com/tQ2Hscdz0E

Amanda Khoza@MandaKhoza

: Protesters gather in Johannesburg to march for a higher minimum wage. @TeamNews24 pic.twitter.com/3NPS5cGePK

 

Ayrıca Kontrol Et

FHKC’den soykırıma karşı bedenini ateşe veren ABD’li asker Bushnell’in eylemine ilişkin açıklama

FHKC, ABD Hava Kuvvetlerinde görevli 25 yaşındaki Aaron Bushnell’in Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde “Özgür Filistin!” diye haykırarak bedenini tutuşturduğu eyleme ilişkin yazılı açıklama yaptı