İÜ’de direniş 3. günündeÖğrenciler okullarını terk etmemekte ısrarcı


Avcılar

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Avcılar Kampüsü ana kapısı önünde bir araya gelerek üniversitelerinin bölünmesine izin vermeyeceklerini haykırdı. Mühendislik, veterinerlik, işletme ve spor bilimleri fakültelerinden gelen öğrenciler ‘Üniversiteme Dokunma’, ‘İstanbul Üniversitesi Tarihtir, Sahip Çık’, ‘Üniversiteler Bölünemez’ dövizleriyle yürüdüler.

Açıklamada konuşan Mühendislik Fakültesinden bir öğrenci, Mühendislik Fakültesinin İstanbul Üniversitesinden koparılarak başka bir üniversiteye bağlanmasının fakültelerinin değerini ve tarihini kaybetmesi anlamına geleceğini belirterek “Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Öğrencilerin buna karşı çıkan kararlı sesinin duyulmasını ve bu yanlıştan vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.

Cerrahpaşa

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın önünde toplanan öğrenci, akademisyen ve öğretim üyeleri “Cerrahpaşa Bizimdir, Bizim Kalacak” sloganlarıyla eylem yaptı.

Cerrahpaşa türküsüyle başlayan eylemde, tasarının geri çekilmesi isteklerini meclise iletmek üzere imza toplanıyor.

 

Cerrahpaşa öğrenci temsilcisi Kıvanç Yangı, yapılan basın açıklamasında şunları söyledi: “Bizler burada ‘Bilime Saygı’ için toplandık. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden ayrılması hem Cerrahpaşa’nın hem de İstanbul Üniversitesi’nin akademik değerinin düşmesine sebep olacaktır. Bizler tek bir şey savunuyoruz: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi’nindir. İstanbul Üniversitesi tüm fakülteleriyle ayrılmaz bir bütündür.”

Protestolara katılan Türk Tabipler Odası başkanı Pınar Saip ise, “Biz bir bütün olarak İstanbul Üniversitesi içerisinde birlikte olmak zorundayız 300-400 yıllık tarihi ufacık bir yasa ile yok edemezler. Cerrahpaşa’yı parantez içine alamazlar. Üniversitemizin köklerinden koparılmasını kabul etmiyoruz. Esnafı, hastası, öğrencisi, öğretim görevlisi, mezunu sesimi duyurmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Eyleme esnaf, hastanede bulunan hastalar ve yakınları da katılarak destek oldu. Hastalar, “Bu hastane Silivri’ye taşınırsa biz ne yapacağız, bizim halimiz ne olacak?” diye isyan etti.

Beyazıt

İstanbul Üniversitesi öğrencileri okulun bölünerek yeni üniversite kurulması kararını protesto etmeyi sürdürüyor. Beyazıt Meydanı’ndaki eylemde, “Susma haykır bölünmeye hayır”, “Üniversiteme dokunma fakülteme dokunma” sloganları atıldı. Eylemde İletişim Fakültesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Orman Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beyazıt Meydanı’na yürüdü. Oturma eylemi başlatan öğrenciler karar geri çekilene kadar vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Eylemler sürerken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mert Savrun’un istifa ettiği bildirildi. Savrun’un üniversitelerin bölünmesine yönelik kanun süreci nedeniyle görevinden istifa ettiği duyuruldu. Savrun, bölünmeye tepkinin en güçlü olduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisiydi.

Protestolar forumlarla, öğrencilerin çalıp söylediği türkü ve şarkılarla devam ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!