Kıbrıs’ta Akkuyu protestosu‘Nükleere Hayır Platformu’ Lefkoşa’da Türk hükümetinin Akkuyu nükleer projesine karşı eylem düzenledi


YAŞANACAK DÜNYA

Kıbrıs’ta, Türk hükümetinin Mersin’de Akkuyu nükleer tesisi yapımına karşı bir süredir yapılan protestolar devam ediyor.

Çeşitli Rum ve Türk topluluklarının oluşturduğu “Nükleere Hayır Platformu” bugün Lefkoşa’da miting yaptı. İnsan zincirinin oluşturulduğu eylemde iki dilde ortak açıklama okundu.

Akkuyu’nun aktif deprem bölgesinde olmasından dolayı tehlikenin büyük olduğu ifade edilen açıklamada, en ufak bir radyasyon sızıntısında yüzlerce kilometrelik alanın bundan etkileneceği belirtildi. Çernobil faciasının hatırlatıldığı eylemde, hayatını kaybeden insanlar anıldı.

Kıbrısgazete.com’un aktardığına göre, yaklaşık 300 kişini katıldığı eylemde “Nükleersiz Akdeniz” sloganının yer aldığı pankart taşındı.

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.