Zimbabwe’de öğretmen greviÖğretmenler, çalışma koşullarının düzeltilmesi için 8 Mayıs’ta greve çıkacak


YAŞANACAK DÜNYA

Zimbabwe’de kamu emekçilerinin sön dönemde ardarda gerçekleştirdikleri grevlerden sonra şimdi de öğretmenler greve çıkmaya hazırlanıyor.

Enca.com’un aktardığına göre, ülkenin en büyük öğretmen sendikası Cuma günü yaptığı açıklamada, devlet okullarının yeniden açılacağı Mayıs’ta ücret ve ikramiyelerde artış yapılması talebiyle greve çıkacaklarını belirtti. Öğretmenler, 2013’ten beri dondurulmuş ücretlere karşı çıkarken, tatil izinlerinin kısıtlanması uygulamasının da kaldırılmasını istiyorlar.

Grevin çağrısını 44 bin üyesi bulunan ZIMTA sendikası yaptı. Devlet okullarında 100 bin öğretmenin çalıştığı alanda örgütlü diğer sendikalar greve katılıp katılmayacakları konusunda henüz bir açıklama yapmadılar.

Ülkede doktorlar ve hemşireler de geçtiğimiz aylarda peşpeşe grev yapmışlardı. Doktorlar 1 ay süren grev sonucunda ücretlerde önemli bir artış elde etmişlerdi.

Zimbabwe’de hükümet “Batı ile ilişkileri düzeltmek için” sağlık ve eğitim bütçesinde kesintiler yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.