Belçika’da grev…Lidl işçileri ağır çalışma koşullarına isyan ediyor


YAŞANACAK DÜNYA

Alman perakende tekeli Lidl’in “Mağazalarda yenilenme” adı altında işçileri yoğun çalışmaya koşması ve iş günlerini uzatmaya çalışması karşısında işçiler isyan etti.

İşçilerin yoğun tepkisi üzerine harekete geçen sendikaların Salı günü 87 mağazada başlattığı gev yayılarak devam ediyor. Dün grev nedeniyle kapalı kalan mağaza sayısı 147’ye çıktı.

Patronlar, haftalık 40 saatlik çalışma süresini uzatmaya ve yeni işçi alımına gitmeden iş yükünü çoğaltma yoluna gitmek istiyor. Grev nedeniyle patronlar her ne kadar “Her mağazaya 6 ayda bir bir işçi alacaklarını” bildirdiyse de bu sorunu çözmüyor.

Brusselstimes.com’un aktardığına göre, işçilerin örgütlü olduğu 3 sendikadan 2’si grevi sonlandırma eğiliminde olsa da işçiler ve sol tandanslı diğer sendika greve devam diyor. Grevin bitirilmesini sağlamak için görüşmeler sürüyor.

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.