Hitler’de kitle kullanımıKitle, doldurulması güç dev alanlarda büyüyebilme olanağına sahiptir, çünkü bu alanlarda kitle sınırlanmaz


Hitler’in yapılarıyla, en büyük kitlelerin oluşturulması ve dağılmadan bir arada tutulması öngörülmüştür. Hitler, bu tür kitlelerin oluşturulmasıyla iktidara gelmiştir, ama büyük kitlelerin parçalanmaya ne denli eğilimli olduğunu da bilir. Kitlelerin parçalanmasını önlemek için -savaş dışında- iki yol vardır. Bunlardan biri, kitlenin büyümesi, ikincisi de kitle konumunun düzenli aralıklarla yinelenmesi‘dir. Kitleler konusunda eşine az rastlanır bir deneyci olan Hitler, kitlenin gerek biçimlerini gerek araçlarını iyi tanımaktaydı.

Kitle, doldurulması güç dev alanlarda büyüyebilme olanağına sahiptir, çünkü bu alanlarda kitle sınırlanmaz. Kitlenin asıl önem verilen niteliği olan coşkusu, büyümeyle yoğunlaşır. Bu tür kitlelerin yaratılması için gerekli olan bayraklar, müzik, yürüyen birlikler, özellikle de başroldeki oyuncunun ortaya çıkmasının uzun süre beklenmesi gibi öğeleri Hitler ve yardımcıları iyi bilirlerdi. Önemli olan, yapın planlarının türü ve kitlenin açıklığı olgusu açısından kitlenin büyüyebilme olanağına dikkat çekmektedir.

Düzenli yinelenme amacına, tapınak türü yapılan hizmet etmektedir. Bunlara örnek ise katedrallerdir. Berlin’de yapımı planlanan “Kuppelberg”in (Kubbeli Dağ), Roma’daki Petrus Katedrali’nin iç mekanının 17 katı olması öngörülmüştür. Ne var ki, bu tür yapılan ancak kapalı kitlelere hizmet edebilir. Ne denli büyük düşünülmüş olurlarsa olsunlar, bu yapıların içi bir kez doldu mu kitle artık büyüyemez, bir sınıra varmış olur. O zaman daha büyümek yerine toplantıların düzenli yapılması önem kazanır. Bu tür bir mekandan ayrılırken dağılan kitle, bir sonraki toplantının oluşmasını sağlayacak nedenin gerçekleşeceğine güvenebilmelidir. (…)

Benim yavaş kitle diye nitelendirdiğim bir başka kitle biçimi ise alaylarda, yürüyüşlerde ve geçit törenlerinde oluşur. Hitler, bu kitle türünün öneminin bilincine çok iyi varmıştı. Planlarında özellikle 120 metre genişliğinde ve 5 kilometre uzunluğunda olması öngörülen görkemli bir cadde, bu amaca yönelikti.

[Sözcüklerin Bilinci, Elias Canetti, 97]

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.