Bandırma’da 1 Mayıs1 Mayıs Bandırma İskelesi’nde coşkuyla kutlandı


DİSK KESK ve Türk-İş’in çağrısıyla sabah erken saatlerde Bandırma-Yenikapı deniz otobüsü durakları önünde toplanma başladı. Meydana çağrı yapanların arasında Bandırma’daki sendikalarla birlikte HDP, HDK, Haziran Hareketi, Petrol-İş, Disk Emekli-Sen, Gıda-İş kurumları da vardı. İşçi ve emekçiler deniz otobüsü durakları önündeki meydanı doldururken 1 Mayıs halaylarıyla renkli görüntüler oluştu.

Yürüyüş 11.30 da “Yaşasın 1 Mayıs” sloganıyla başladı. Sendikaların tüm kortejlerin önünde yer aldığı yürüyüşte Bandırma HDP “İş, aş, adayımız Demirtaş” sloganıyla alandaydı.

Sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Fabrikalar, tarlalar her şey emeğin olacak”, “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği” sloganlarıyla sürdürülen yürüyüşte katılım oldukça fazla ve coşkuluydu.

Kortejler yürüyüş güzergahında bulunan Emniyet Müdürlüğü önüne geldiğinde ise işçi ve emekçilerden “Kahrolsun faşizm”, “Kahrolsun faşist diktatörlük” sloganları yükseldi. Yine karakolun önünde “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atan kitle İstanbul 1 Mayıs’ına da böylelikle selam gönderdi.

Onlarca işçi ve emekçinin akın ettiği Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda bundan önceki 1 Mayıs’larda böyle kalabalık bir kitlenin görülmediğini anlatan Bandırmalılar oldukça coşkuluydu. Saygı duruşu ile başlayan program konuşmalarla devam etti. Son dönemde şeker fabrikalarının satılması ve gittikçe artarak yaşanan hak ihlallerine değinilmesinin ardından program çekilen halaylarla son buldu.

Ayrıca Kontrol Et

Köln’de 1 Mayıs Öncesinde Kahvaltı Buluşması

1 Mayıs hazırlıkları kapsamında düzenlenen kahvaltının ardından, Türkiye’den İnşaat-İş yöneticisi ile online görüşme yapıldı