Maltepe’de 1 MayısMaltepe Meydanın’da düzenlenen 1 Mayıs mitingi devam ediyor


Maltepe Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutlayan sendika ve kitle örgütleri üç koldan toplanarak alana girdi. Alana girerken ikinci arama noktasında bir işçinin gözaltına alınması üzerine polis ile Genel-İş arasında arbede yaşandı. İşçiler durumu oturma eylemi yaparak protesto etti.

Polis alana girişte flamaların tahta sopalarına da izin vermedi. Bunun üzerine kitle ile polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Sonrasında sopalar çıkartılarak alana giriş yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri “Biat etmeyeceğiz” pankartıyla,  savaşa karşı barış taleplerini dile getirdi ve tutuklu arkadaşlarının adlarının yazıldığı dövizleri taşıdı.

Çevreciler “Gecekondu molozlarının üstünde 1 Mayıs kutlayacak değiliz” pankartıyla alana girişte yerini alarak neden Maltepe alanına girmediklerini gelenlere anlattı.

DİSK, KESK, Hayır Meclisleri, futbol taraftarları, feministler ve bazı  devrimci-demokrat yapıların katıldığı mitinge Barış Anneleri de zılgıtlarla geldi. HDP’nin de kitlesel katıldığı mitinge eş genel başkanları Pervin Buldan da katıldı. Alanda sık sık “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Birleşik mücadeleyi büyütelim!”, “Bijî berxwedana Efrinê!” sloganları yükseliyor.

Miting yapılan konuşmaların ardından DİKS 1 Mayıs Korosu’nun sahne almasıyla devam ediyor. 

Ayrıca Kontrol Et

Bağımsız Maden-İş’ten İliç ‘faciasına’ dair rapor: Güvensiz, güvencesiz, önlemsiz, düşük ücretli ve baskı altında çalışma!

Erzincan İliç’te geliyorum diye diye gelen Çöpler Altın Madeni’ndeki işçi ve doğa katliamı öncesinde ve sonrasında bölgede bulunan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, “Öncesi ve Sonrasıyla 13 Şubat” başlıklı gözlem raporunu yayınladı. Olup bitenleri 10 maddede özetleyen rapor aynı zamanda maden patronlarına yaratılan sömürü cennetinin de aynası oldu