‘Seçime gidiyoruz işvereni rahatsız etmeyin’İş Teftiş Kurulu’nun, bir genelgeyle, seçim süresince işyeri teftişini yasakladığı öğrenildi


İş Teftiş Kurulu, 26 Nisan’da yayınladığı genelgeyle, ‘Mayıs ve Haziran aylarında seçime gidiyoruz, işverenlerimiz rahatsız edilmesin’ talimatıyla iş yeri teftişlerini yasakladı.

İş cinayetlerinin ve emek gaspının en üst seviyeye çıktığı Türkiye’de çalışanlara karşı bir hak ihlali daha resmiyete kavuştu. OHAL ile çalışanların grev hakkını engellediğini açıklamakta bir sakınca görmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından şimdi de İş Teftiş Kurulu yayınladığı bir genelgeyle çalışanın haklarını gasp etmeye hazırlanıyor.

 

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Teftiş Kurulu’nun yayınladığı bir genelge ile seçim hazırlıklarının sürdüğü Mayıs ve Haziran aylarında işverenlere teftiş yapılmaması talimatı verildiğini açıkladı.

 

İŞVERENE SEÇİM KIYAĞI GENELGESİ MECLİS’TE

 

Erken seçim tarihinin açıklandığı 18 Nisan’dan 8 gün sonra, İş Teftiş Kurulu’nun yayınladığı genelgenin çok açık bir emek gaspı olduğunu belirtten CHP’li Akkaya, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, verilen talimatın, ‘Seçime gidiyoruz, işverenlerimizi rahatsız etmeyin’ demekten başka bir anlamı olmadığını söyledi:

 

24 Haziran’da yeni bir seçime giriyoruz. Ne zaman seçim kararı verildi? 18 Nisan’da…İşte tam bu karardan 8 gün sonra İş teftiş Kurulu; 26.04.2018 tarihli bir genelge yayınlıyor. Bu genelgenin konusu ise teftiş programlarının revize edilmesidir. Peki bu İş teftiş Kurulu’nun yayınladığı genelge ne diyor? ‘Mayıs ve Haziran aylarında iş teftişi yapmayın; programlanan teftişler de iptal edilmiştir’ diyor. Bunun; ‘seçime gidiyoruz, işverenlerimizi rahatsız etmeyin’ demekten başka bir anlamı yoktur.

Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim yasaklarıyla ilgili aldığı kararı eleştiren Akkaya, seçim yasakları kapsamına devlet memurları, bakanlar, milletvekilleri ve başbakan dahil edilirken, cumhurbaşkanının bundan muaf tutulmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan “Grev tehdidi olan yere, OHAL’den istifade izin vermiyoruz” açıklaması yapmış, “Tüm sanayi kesimine seslenmek isterim 7. OHAL dahil bir fabrikada grev söz konusu mu? Bu süreç içerisinde Türkiye’de sanayi durmamıştır” açıklamasıyla işverenler seslenmisti.  AKP iktidarında ertelenen 13 grevin 5 tanesi 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL döneminden sonra engellenmişti.

 

Artı Gerçek

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.