Üniversiteler bölünmeye karşı bir aradaİstanbul Üniversitesi’nde bölünmeye karşı yapılan mitinge birçok üniversiteden öğrenci katıldı


Üniversitelerin bölünmesi kapsamında İstanbul Üniversitesi’nde günlerdir devam eden tepki bugün Yıldız Savunması, İTÜ, Mimar Sinan, Galatasaray, Marmara üniversitelerinin desteğiyle miting gerçekleşti.

Miting anında çeşitli okul ve bölümlerden öğrenciler söz alarak konuşu.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katılarak bir konuşma yaptı. Kerestecioğlu konuşmasında üniversitelerin bölünmesi girişimini teşhir ederek, mücadele çağrısında bulundu, 24 Haziran’da yapılacak seçimlere işaret etti.

Bu arada okul içerisinde polis müdahalesiyle caydırıcılık yapılmaya çalışıldığı öğrenildi. Öğrencilerden birinin aktardığına göre bunun yanında bazı öğrenciler “bize dokunan bir durum yok” yahut “okulsa okul, Silivri’de de okunur” şeklinde söylemlerde bulunuyor. Öğrencilerin birbirini gerici yönde etkilemesinden dolayı katılım olması gerekenin altında kalıyor.

 

Bölümünün öğrenci temsilcisi olan bir öğrenci ise şöyle konuştu:

 

Boğaziçi üniversitesi benzer bir süreçten geçtiğinde biz yanlarında değildik ve şu an Boğaziçi’nin yanı sıra Mimar Sinan, İTÜ, YTÜ gibi çeşitli üniversitelerin desteğini görmek bu eksikliğimizi yüzümüze tokat gibi çarptı.

 

Her geçen gün şiddetini arttıran içinde bulunduğumuz faşizm koşullarında birbirimize destek olmamız gerekiyor. Ancak omuz omuza verirsek kazanabiliriz.

 

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…