HDP Eş Genel Başkanı Temelli’ye yurtdışı engeliBrüksel’e gitmek için Atatürk Havalimanına giden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin pasaportuna el konuldu


Brüksel’e gitmek için sabah saatlerinde Atatürk Havaliamı’na giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin pasaportuna el konuldu. Havalimanı’nda Temelli’nin yanına gelen polisler, pasaportunun ‘iptal’ edildiğini söyledi. Pasaport iptaline ilişkin Temelli’ye herhangi bir gerekçe belirtilmedi. Temelli ve avukatlarının havalimanında bekleyişi devam ediyor.

‘HDP’YE ÇOK ÖZEL OHAL UYGULANIYOR’
Konuya ilişkin Mezopotamya ajansına açıklamalarda bulunan Temelli, “Bu da kampanyamızdan notlardır. Dün Cumhurbaşkanı adayımızı halka tanıttık, adayımız yanımızda değildi çünkü tutsaktı. Bugün kampanya notlarımız iki; Ben yurtdışına çıkış yapacaktım, pasaportuma el konuldu. HDP’ye yönelik ittifak barajlarını bu tür hukuk ya da idari işlemlerle, yeni barajları örmeye çalışıyorlar. Fazla bir yoruma gerek yok. Durum kendini olabildiğince anlatıyor. Böyle bir seçim süreci yaşıyoruz. OHAL koşulları, çeşitli seçim atmosferinin demokratik olmasından çıkartılmasına yönelik uygulamalar ama HDP’ye de çok çok özel bir OHAL uygulanıyor diyebilirim” dedi.

Temelli, 2016 Ekim ayında çıkarılan KHK ile İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilmişti. Konuya ilişkin Twitter üzerinden de açıklama yapılmıştı.

Sezai Temelli

@SezaiTemelli

HDP Seçim kampanyasından Notlar 2: HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’ nin pasaportuna el konuldu, yurtdışına çıkamıyor…

HDP Basın Bürosun’dan yapılan açıklamada ise Temelli’nin seçim çalışmaları kapsamında programında bulunan Almanya seyahatine, pasaportuna el konulması sebebiyle gidemediği belirtildi.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi