Aylardır ücret alamayan Avcılar Belediyesi işçilerinden ‘uyarı eylemi’Avcılar Belediyesi işçileri aylardır ödenmeyen ücretleri için belediye binası önünde “uyarı eylemi” gerçekleştirdi


Avcılar Belediyesi’nin çeşitli birimlerinde çalışan işçilerin ücret sorunu devam ediyor. İşçiler taşeronda da sözümona kadroya alındıktan sonra da yaşadıkları bu sorun için bugün belediye binası önünde basın açıklaması yaparak, sembolik maaş kuyruğu eylemi gerçekleştirdiler.

Örgütlü oldukları Belediye-İş 2 No’lu Şube yöneticileriyle birlikte yapılan eylem ve basın açıklamasında, “Açlık ve sefalet Avcılar işçisinin kaderi olamaz!” pankartı açan işçiler sık sık, “Hak, hukuk, adalet!”, “Avcılar uyuma emekçine sahip çık!”, “Avcılar işçisi köle değildir!” “İşçiler burada başkan nerede!”, “Başkan şaşırma sabrımızı taşırma!” “Önce insan dediler, maaşları yediler!” sloganlarını haykırdılar.

Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir’in gerçekleştirdiği açıklamada, bugün uyarı eylemi yaptıklarını, sorun çözülmezse başka eylemlerle devam edeceklerini ifade etti. Açıklamada hangi birimlerden işçilerin ne kadar zamandır ücret alamadıkları sayılıp döküldüğündeyse “daha ne bekleniyor, neyin uyarı eylemi?” soruları havada asılı kaldı.

Bizzat sendikanın açıkladığı bilgilere göre öncesi bir yana şu anda fenişlerinde çalışan işçiler 2 aydır, park bahçelerde 4 aydır, özel güvenlik 7 aydır, sosyal destek birimlerinde 8 aydır, sosyal tesis-kültür kafelerde çalışan işçilerse 3 aydır en temel hakları olan ücretlerini alamıyor. Anlaşıldığı kadarıyla sadece temizlik gibi kritik birimlerde çalışan işçilerin ücretleri ödeniyor. Fakat buna rağmen sendika halen “uyarı eylemi yaptıklarından” bahsederek bu sorunun kronik haliyle devam edeceğinin de işaretini vermiş oluyor.

Yüzlerce işçinin aylardır ücretlerini alamadıkları için sayısız sorun yaşadıkları ifade edilen açıklamada, işçilerin faturalarını ödeyemedikleri için elektriksiz kaldıkları, kiralarını ödeyemeyenlerin evden çıkarıldıkları, eve ekmek götüremeyen işçilerin psikolojilerinin ve aile ilişkilerinin bozulduğu vurgulandı.

2 yıldır birçok direniş yaptıkları ve buna rağmen bu sorunların çözülemediği ifade edilen açıklamada, belediye yönetiminin sorunu çözmek yerine işçilerin karşısına sendikadan istifa etmeyi getirdiğini,  Genel-iş Sendikası’na üye olmalarını dayattığı belirtildi.

Genel-İş’in bir yandaş sendika gibi davrandığı, patronla iç içe geçtiği iddia edilen açıklamada ilerici sendika ve meslek örgütlerinin gerek belediye yönetiminin, gerekse Genel-İş’in tutumuna karşı tavır alması istendi.

Açıklamanın devamında yapılan eylemle ilgili siyasi yaftalar yapıştırılması yerine sorunun çözülmesi çağrısı yapan Özdemir, kendilerinin hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadıkları, siyasi hesaplar içinde olmadıklarını vurguladı.

İşçilerin en temel hakkı olan ücretlerinin ödenmesi çağrısının yinelendiği açıklama, sloganlarla sona erdikten sonra 1 saatlik sembolik maaş kuyruğu eylemiyle bugünkü eylem sona erdi.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…