İyidoğan ve Yergin serbest bırakılsın!Mücadele Birliği ve Devrimci Öğrenci Birliği, 1 Mayıs’ta gözaltına alınarak tutuklanan üyelerinin serbest bırakılmalarını istedi


Mücadele Birliği Platformu ve Devrimci Öğrenci Birliği İHD İstanbul Şubesi’nde yaptığı bir açıklamayla 1 Mayıs’ta Taksim’de gözaltına alınarak tutuklanan okurları Gamze Nihal İyidoğan ile DÖB üyesi Ezgi Yergin’in derhal serbest bırakılmasını istedi.

“1 Mayıs alanı Taksim’dir. Tutuklananlar serbest bırakılsın” yazılı ozalitin açıldığı basın toplantısında Mücadele Birliği adına konuşan Özlem Oral, “Devrimcilere, demokratlara, kadınlara, öğrencilere, akademisyenlere, gazetecilere, tutsaklara, Kürt halkına kısaca toplumun dinamik, ilerici her kesimine yöneliyor devletin okları. Uzun zamandır sürdürdüğü varlık yokluk savaşında sermaye sınıfı kazanmak için değil ömrünü birazcık daha uzatabilmek için saldırıyor. Kentleri yok etmesi, OHAL, dış savaş, tıka basa doldurulan zindanlar ve baskın seçim, bunların hepsi ömrünü biraz daha uzatmak içindir.  Birkaç gün daha uzun yaşasa da sonu yakın. Baskılar saldırılar kar etmeyecek. Her zindana atılanın, her ölümsüzleşenin yerini yenileri alacak, ta ki kurdukları korku imparatorluğu çökene dek” dedi.

Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB) adına konuşan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Muhammed Hizmetçi ise 1 Mayıs’ta eylem yapıldığı gerekçesiyle gerçekleşen bu tutuklamaların sınıf mücadelesinin ne kadar keskin ve sert bir dönemden geçtiğini hatırlatarak, “Dinci-faşizm işçi, emekçilerin yaşamını baskılarken, siyasal ve ekonomik sermayenin yakasını bırakmamaktadır. Toplumun nefes alan her hücresi artık saldırı altındadır. Üniversiteler dizginsiz gericilik ile donatılıyor, bilime dair ne varsa tasfiye ediliyor, üniversiteler gericiliğin merkezi haline getirilmeye çalışılıyor. Öğrenci gençlik tıpkı işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar gibi okların yöneldiği bir konumdadır. Fakat faşizm saldırmaya devam ederken karşısına yeni dinamikler mücadeleye atılmakta, faşizme karşı mücadeleyi yükseltmektedir. Taksim’de işçi sınıfının kavga gününde eylem yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan Marmara Üniversitesi öğrencisi yoldaşımız Ezgi Yergin ve Mücadele Birliği okuru Gamze Nihal İyidoğan serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı