Üniversiteleri bölen tasarı tepkilere rağmen Meclis’ten geçtiÜniversiteleri bölerek yeni oluşacak 20 üniversiteye bağlayan tasarı tepkilere rağmen Meclis’te onaylandı


16’sı devlet 4’ü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversitenin kurulmasını ve İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik gibi köklü üniversitelerin bölünerek açılacak bu yeni üniversitelere bağlanmasını kapsayan yasa tasarısı dün Meclis’te onaylandı. Tasarının 7 maddesi daha önceki oturumlarda oylanmıştı.

Her konuya yağma ve talan penceresinden bakan AKP’li hükümet öğrencilerin, akademisyen ve ailelerin günlerdir devam eden itiraz ve tepkilerini dikkate almadı; her zamanki nobranlığıyla, “ne derseniz deyin ben bildiğimi yaparım” mesajı vermeyi tercih etti.

Kabul edilen tasarıya göre, Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi adlarıyla 16 devlet üniversitesi kuruluyor.

Ayrıca, Ankara Medipol Üniversitesi, İstanbul Atlas Üniversitesi, Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi adıyla dört yeni vakıf üniversitesi açılıyor.

Görüşmelerde, “İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi” adı altında yeni bir üniversite kurulmasını öngören düzenleme üzerinde AKP değişiklik önergesi verdi. Kabul edilen önergeyle, metindeki “İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi” adı “İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa” olarak değiştirildi. Düzenlemeye göre ayrıca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’ya bağlı olarak, yeni iktisat ve işletme fakültesi de kurulacak.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: