100 bin emekçi Melbourne caddelerini doldurduAvustralya’da sendikalar ‘güvenceli çalışma’ ve ‘yaşanabilir ücret’ talepleriyle bir dizi protesto gösterileri düzenliyor


YAŞANACAK DÜNYA

Avustralya’nın Melbourne kentinde 100 bin işçi sendikaların “Change The Rules” kampanyasının parçası olarak yürüyüş ve miting gerçekleştirdi.

Kentin sokaklarını dolduran emekçiler ana caddelerde trafiği felç etti, tramvay hatlarını tıkadı.

Theage.com’un aktardığına göre, yerel saatle 10:00’da bir araya gelen on binler 3 saat boyunca yürüdüler.

İşçilere yönelik savaş açıktır. Onların belirlemek istediği kuralları değiştirmeye geldik!” diyen emekçiler “güvenceli çalışma” ve “yaşanabilir ücret” taleplerini haykırdılar.

Hükümet özel sektör patronlarıyla işbirliği içinde asgari ücrete haftada 27 dolarlık artışı dayatıyor. Sendikalar ise en az 50 dolarlık artış istiyor.

Avustralya’da sınıf mücadelesi yükseliyor

Tekelci sermayenin ve hükümetinin neoliberal saldırıları karşısında kendi taleplerine giderek daha fazla sahip çıkan işçi ve emekçiler, geçmişte elde edilmiş diğer kazanımların yanı sıra sendikal ve sosyal haklarını korumak için mücadeleyi yükseltiyorlar.

Son dönemde artan ‘sendikasızlaştırma’ ‘toplu işten çıkarmalar’ ‘ücretlerin düşürülmesi’ saldırılarına karşı sendikalar “Change The Rules” mottosu altında bir dizi sokak eylemleri düzenleniyor.

Emekçiler “Son yıllarda patronların saldırıları sonucunda hak kayıplarımız oldu. Şimdi onları geri almak için harekete geçme vakti. Süreci tersine çevirip kuralları değiştirmenin vakti” diyorlar.

avustralya işçi yürüyüşü

 

avustralya işçi yürüyüşü 

Ayrıca Kontrol Et

Almanya’da İnşaat İşçileri Uyarı Grevinde

İnşaat sektöründe Kuzey Almanya’da başlayan uyarı grevleri ülke geneline yayılıyor.