ODTÜ ‘Onur Yürüyüşü’ yapıldıValiliğin, polisin ve rektörlüğün günlerdir süren tehdit ve yasaklarına karşın üniversiteli LGBTİ+’ler yürüdüler


ODTÜ’de 8. Onur Yürüyüşü, valiliğin ve rektörlüğün tehdit ve baskılarına rağmen coşkuyla yapıldı.

Polisin saldırmakla tehdit ettiği Onur Yürüyüşü’ne yüzlerce üniversiteli katıldı.

Tüm engellere ve yasaklara rağmen bir araya gelen LGBTİ+’ler, rektörlüğe ve valiliğe, “Alışın, buradayız!” mesajı verdi. Dün (10 Mayıs)  yapılan Devrim Yürüyüşü öncesi de polis, yürüyüş sırasında LGBTİ+ bayrağı ya da pankartı açılmaması için öğrencileri tehdit etmişti. Ancak ODTÜ’lüler, Fizik Bölümü’nden Devrim Stadı’na yaptıkları yürüyüş boyunca LGBTİ+ pankartı taşımıştı.

Eylemin başlangıcında okunan bildiride, “Bizi katlederek bitirebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz” diyen üniversiteli LGBTİ+’ler, bildirilerini “Bizler hiçbir yere gitmeyeceğiz, direniyoruz ve direnmeye devam edeceğiz! Daha bitmedi, sürüyor o kavga ve sürecek! Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!” sözleriyle bitirdiler.

Polisin tüm tehditlerine rağmen başlayan yürüyüş, belli bir mesafenin yürünmesinden sonra iradi olarak bitirildi. 

Ayrıca Kontrol Et

Eğitim-Sen ve Mülkiyeliler Birliği’nden ortak basın açıklaması: “Öğrencilerimizin eğitim-öğretim hakkının engellenmesine izin vermeyeceğiz!”

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'ndeki faşist saldırılara tepki gösteren Eğitim- Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi ve Mülkiyeliler Birliği “Öğrencilerimizin eğitim-öğretim hakkının engellenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.