BTK Başkanı’ndan tehdit, çağrı ve tahliller!Bir AKP’li gibi konuşan BTK Başkanı Twitter’daki TAMAM ve SIKILDIK kampanyalarına ‘tezgah’ dedi, aba altından ‘engelleriz’ tehdidi savurdu, YSK’yı göreve çağırdı


Devletle özdeşleşmiş ve yukarıdan aşağıya tüm bürokrasiyi kendi denetimine almış AKP’nin seçim kampanyasını da bu bürokrasiyle birlikte yürüttüğünü izliyor, görüyoruz. Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Kayyumu Murat Zorluoğlu’nun bir halk toplantısında yaptığı Erdoğan ve AKP propagandası bunlardan sadece biri.

Polisiyle, mahkemeleriyle tüm bir devlet bürokrasisinin AKP’li gibi davrandığına dair sayısız örneğiyse sokakta, hayatın içinde olup bitenlerle izliyoruz.

Devlet bürokrasisinin AKP’nin borazanı gibi çalışmasına dair örnek de, Twitter’da gerçekleşen ve dünya listelerine giren T A M A M ve S I K I L D I K kampanyalarına ilişkin açıklama yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan oldu.

AKP ve Tayyip Erdoğan’a karşı birikmiş toplumsal öfkenin bizzat Erdoğan’ın sözlerinin etiketleştirilerek sosyal medya mecrasında dile gelmesi anlamına gelen bu iki kampanyanın devlet-hükümet nezdinde ciddi bir rahatsızlık yarattığını, açıklamalardan ve havuz medyasının manşetlerinden biliyorduk.

İçişleri Bakanı sıfatı taşıyan Süleyman Solylu’nun “izliyoruz, takipte olacağız” tehditleriyse kampanyanın devlet-hükümet için ciddi bir sorun olarak görüldüğünü ortaya koymuştu.

‘Dış güçler’, FETÖ retoriği

Sayan da bilgi-iletişim gibi bir kurumun başında oturuyor olmasının sağlayacağı “güvenirliği” kullanarak her iki kampanyanın da dış güçlerin ya da FETÖ’nün tezgahları olduğunu ima ederek bu kara propagandaya farklı bir boyut kattı.

AKP’nin çok sevdiği ve bugüne kadar ustaca yürüttüğü mağduriyet edebiyatına açıklamalarıyla güç veren Sayan tehdit etmeyi de ihmal etmedi. Sadece tehdit de değil, YSK’yı da baskı altına alacak “iste yapalım” mealinde çağrılarda da bulundu.

YSK derse…

Kampanyalara ilişkin olarak “Dezenformasyon konusunda şimdilik sadece uyarı yapıyoruz” diyerek, Twitter’ı engelle denilirse onu da yapabileceklerini, ama bu konuda yetkili kurumun YSK olduğunu, onun böyle bir talepte bulunması gerektiğini belirtti.

BTK’nın politik hesapları!

Habertürk’ten Esra Nehir’e açıklamalarda bulunan Sayan, “Tamam” ve “Devam” kampanyasıyla ilgili ABD’den Türkiye’nin 6 katı tweet atıldığını belirterek, “Ciddi anlamda profesyonel bir manipülasyona işaret ediyor. Engelleme teknik olarak yapabileceğimiz bir şey ama biz bununla ön planda olmak istemiyoruz. Bizden böyle bir reaksiyon almak için yapıyorlar, ‘Engelleriz’ lafını duymak istiyorlar” dedi.

Teyakkuzdalarmış!

BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nde 7/24 teyakkuzda olduklarını anlatan Sayan, seçim gecesi tedbirleri 2 katına çıkaracaklarını söyledi. Bu doğrultuda GSM operatörlerine de talimat verdiklerini kaydeden Sayan, GSM operatörlerinin de normal dönemin en az iki katı önlem alacaklarını dile getirdi.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti