Gazze sınırında İsrail saldırganlığı tırmandıİsrail, ABD Elçiliğinin Kudüs’e taşınmasını protesto eden Filistinlilere saldırdı, şu ana kadar 37 Filistinli katledildi


ABD’nin saldırgan Ortadoğu politikasının merkezinde yer alan İsrail Siyonizm’inin Filistin halkına dönük saldırganlığı bugün Kudüs’te yapılan gösterilerde en pervasız biçimiyle devam ediyor.

Ortadoğu’da irtifa kaybettiğini gören ve ipleri yeniden ele geçirmenin yegane yolunun saldırganlık olduğunu düşünen ABD ve Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararıyla birlikte elçiliğini de Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını açıklamıştı.

ABD’nin bu kararını salyalı açıklamalarla karşılayan İsrail saldırganlığı, bugün yapılacak açılış töreninden önce havadan attığı bildirilerle Filistin halkına ‘gösterilere katılmayın’ çağrısı yaparak, tehditler savurmuştu.

Nakba’nın da 70. yıl dönümü olan bugün sabah Gazze sınırı boyunca toplanarak protesto gösterileri yapan Filistinlilere İsrail polisi ateşli silahlarla saldırdı.

Kendisine sadece taş atan Filistinlileri kurşun yağmuruna tutan İsrail saldırganlığı şu saate kadar en az 37 Filistinliyi katletti, bine yakınını da yaraladı.

Toprak Günü’nün 42’nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında barışçıl gösterilerde İsrail askerlerinin gerçek mermilerle müdahalesinde aralarında gazetecilerin de bulunduğu toplam 53 kişi hayatını kaybetti.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.