Ankara’da Filistin halkıyla dayanışma eylemleriİsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliama karşı Ankara’da hem DİSK hem de BDS’nin çağrısıyla eylemler yapıldı


İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliama karşı bugün Ankara’da da çeşitli kuruların çağrısıyla eylemler yapıldı.

İsrail’in katliamcı politikalarına karşı Filistin halkıyla dayanışmak için Ankara’da yapılan ilk eylem DİSK Ankara Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla gerçekleştirildi.

Saat 12:30’da DİSK Ankara Bölge temsilcileri ve üye işçiler, Ankara Ulus Heykel önünde yaptıkları basın açıklamasıyla İsrail’in NAKBA’nın 70. yıldönümü olan dün gerçekleştirdiği katliamı protesto etti.

Ulus Heykel önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına TTB temsilcisi Vedat Vural, SYKP Başkanı, CHP Ankara İl örgütleri temsilcileri katıldı.

Basın açıklaması sırasında Filistin bayraklarını açıldı.

Yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

FİLİSTİN HALKI YALNIZ  DEĞİLDİR.

Filistin,  bundan 70 yıl önce 15 Mayıs 1948 yılında emperyalizm destekli Siyonist sömürgeciler tarafından işgal edildi. Uluslararası hukuku hiçe sayan bu eli kanlı sömürgeci saldırganlık, 10 milyon Filistinlinin 7 milyonunu anavatanlarından sürerek topraklarının dörtte üçüne  el koydu.

 

Filistin halkının her 15 Mayıs’ta,  en-Nakba günü olarak lanetlediği Büyük Felaket’in 70. yıldönümünde gelenekselleşmiş protestolarına hazırlanan halkın üzerine İsrail ordusu tarafından hedef gözetilerek ateş açıldı. 50’yi aşkın protestocu öldü. Binlerce Filistinli yaralandı. Bu zalim ve zorbaca saldırganlığı ile, İsrail devletinin kanlı yüzü bir kez daha açığa çıktı.

 

En-Nakba’nın 70. Yıldönümünde, Filistin halkı katliama uğrarken, emperyalist ABD’nin başkanı Trump ABD Büyükelçiliği’ni törenle Kudüs’e taşıyarak katliamın tetikleyeni ve  ortağı olmaktadır. Trump’ın kızı ve damadının da katıldığı kutlamalar kahkahalar eşliğinde sürerken, Filistinliler İsrail askerlerinin kurşunları ile can vermiştir. 

 

Filistin halkının En- Nakba’nın 70. yıldönümünde başlattığı ve Filistin özgür olana kadar devam edecek olan  “Büyük Geri  Dönüş Yürüyüşü”nü desteklediğimizi bir kez daha ifade ediyor ve onlarca evladını kaybeden Filistin halkına bir kez daha başsağlığı ve dayanışma mesajlarımızı iletiyoruz.

 

Siyonist İsrail devleti, Filistin halkına uygulanan şiddeti meşrulaştırmak için Filistinlilerin anavatanlarında özgürce yaşama isteklerini dile getirmek üzere yapmış oldukları demokratik eylemlerini  “terörist” bir girişim olarak çarpıtmaya ve Filistin halkının haklı mücadelesini itibarsızlaştırmaya çalışıyor. İsrail’in, uzun yıllardır adım adım sürdürdüğü sömürgeci ve yayılmacı projesi ile henüz tam manasıyla işgal edilmemiş Filistin topraklarının da gasp girişimini tüm dünyaya “uluslararası çatışma” olarak sunması ise tam bir ikiyüzlülüktür.

 

En-Nakba’nın 70. yılında İsrail’in Filistin topraklarını sömürgeci bir zorbalıkla işgal etmesine, işgali kalıcı kılmak için mazlum Filistin halkını katletmesine ve milyonlarca Filistinliyi vatansız bırakmasına karşı BM başta olmak üzere, uluslararası demokratik kamuoyunu yaşanılanlara seyirci kalmamaya çağırıyoruz. 

 

Üyesi bulunduğumuz tüm uluslararası üst sendikal birlikler başta olmak üzere tüm sınıf kardeşlerimizi, her platformda, Filistin’e ve Filistinlilere karşı acımasız ve zalimane bir şekilde saldıran sömürgeci İsrail Siyonizmine karşı dayanışmaya çağırıyoruz.

 

Filistin’de  yas için ilan edilen genel grevi ve Filistin halkını selamlıyoruz.

 

Ülkemizde ise;  AKP hükümeti tarafından Filistin halkına yönelik yaşanılan her katliam girişimi sonrasında rutinleşmiş, herhangi bir yaptırımı olmayan, boş açıklamalar yerine, Siyonist İsrail devleti ile her türlü ekonomik ve askeri anlaşmanın sonlandırılarak Filistin halkıyla tam ve sürekli bir dayanışma gösterilmesini talep ediyoruz. 

 

Yaşasın Filistin Halkının Meşru ve Demokratik Mücadelesi!
Filistin’e Özgürlük, Filistin Halkı Yalnız Değildir!

Katliam BDS’nin çağrısıyla ABD Elçiliği önünde de protesto edildi

İkinci eylem Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi’nin (BDS) çağrısıyla saat 13:30’da ABD Büyükelçiliği önünde yapıldı. Filistin halkına karşı gerçekleştirilen İsrail saldırganlığının arkasındaki ABD politikalarını protesto etmek için çeşitli kurum ve partilerin bir araya geldiği açıklamaya, HDP milletvekillerinden Ertuğrul Kürkçü ile KHK’yla ihraç edilen ve HDP’den milletvekili aday adayı olan Veli Saçılık da katıldı.

Basın açıklaması başlamadan saatler öncesinde “güvenlik önlemi” adı altında yoğun bir polis yığınağı yapıldı. ABD elçiliğini etten duvarla koruyan polis, basın açıklaması yapmak isteyen kitlenin elçiliğin önüne geçmesine izin vermedi.

Basın açıklaması Çağdaş Sanatlar Merkezi yanındaki Büyük İş Bankası (elçiliği karşısı) önünde gerçekleştirildi.

Basın açıklaması okunduktan sonra HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de kısa bir konuşma yaptıktan sonra eylem sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!