Flormar’da sendikal kıyım ve işçi tepkisiGebze Organize Sanayi’de bulunan Flormar kozmetik fabrikasında çalışan 85 işçi Petrol-İş’e üye oldukları için işten atıldı


Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve hisselerinin çoğunluğu Fransız Yves Rocher’e (İv Roşe) ait olan Türkiye’nin tanınmış kozmetik firmalarından Flormar’da, Petrol-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin sayısı 85’e ulaştı.

Mart’ın başından itibaren kademeli olarak başlatılan sendikal kıyım ve sendikal örgütlülüğü tanımama tutumunun ulaştığı boyuta karşı işçilerin, sendika yöneticileri ve çeşitli kurumların katılımıyla bugün fabrika önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirildi.

Petrol-İş’in örgütlü olduğu fabrikalardaki yüzlere işçinin de katıldığı açıklamada işçiler Flormar’ın sendika düşmanı tutumunu, sendikadan istifa ettirmek için uyguladığı baskıları ve çoğunluk sağlanmasına rağmen bunu tanımamaktaki ısrarını protesto ederek, “Flormar’a sendika girecek!” diye haykırdılar.

Mart ayının başından bu yana başlayan işçi kıyımına karşı işçiler fabrika içinde çeşitli eylemler yapıyor, dışarda da toplu açıklamalar okuyorlardı. Bugün de içerde çalışan işçiler açıklama yapıldığı saatte fabrika bahçesine çıkarak arkadaşlarının yanında olduklarını ifade ettiler. Polisin engelleme çabasıysa her zaman olduğu gibi bu direnişte de Sözkonusu oldu.

Flormar patronunu bir an önce yanlıştan dönerek sendikalaşma hakkına saygı göstermesini isteyen işçiler sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Haklıyız kazanacağız”, “Yaşasın sendikal mücadelemiz” sloganlarını attılar.

Flormar’da çalışan işçilerden 200’ünün sendik üyesi olduğu, sendika yetki başvurusu yaptıktan sonraysa bunlardan 85’e yakınının işten atıldıkları ve genel olarak sendikalı işçilerin istifaya zorlandıkları belirtiliyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu