Taksim ve Kadıköy’den Filistin halkına destekİsrail’in dün gerçekleştirdiği katliam ve Nakba’nın 70’inci yılı için Taksim ve Kadıköy’de eylemler yapıldı


ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve Tel Aviv’deki elçilik binasını da Nakba’nın 70. yıldönümüyle çakıştıracak bir tarihte buraya taşımasına karşı dün Gazze’de gerçekleşen protesto gösterilerinin katliama dönüşmesine karşı bugün pek çok ilde olduğu gibi İstanbul’da da eylemler yapıldı.

Hem katliamın hem de 70. yılında Nakba’nın protesto edildiği gösterilerden biri saat 19:00’da Kadıköy Rıhtım’da diğeri de aynı saatte Taksim-Tünel’de yapıldı.

Kadıköy’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla bir araya gelen kitle “İşgalciler kaybedecek, direnen iliştin halkı kazanacak!” pankartının açıldığı basın açıklamasında kitle sık sık, “Katil İsrail Filistin’den defol!”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi!”, “Filistin’de direnen halklar kazanacak!”, “Filistin’de düşene, dövüşene bin selam!”, “Nehirden Denize Filistin’e özgürlük!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganları haykırıldı, dövizler taşındı.

Devrimci demokratik kurum ve çevrelerin de katıldığı eylemde kısa bir konuşmayla İsrail’in Filistin’de estirdiği terör protesto edildikten sonra DİSK, KESK ve TTB temsilcileri kısa konuşmalar yaparak tepkilerini dile getirdiler. Daha sonra ortak basın açıklamasının okunmasıyla eylem sona erdi.

DİSK adına konuşan DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, Nakba’ya değinerek Filistin halkının yaşadığı acılara vurgu yaptı. ABD’nin Ortadoğu’daki hançeri İsrail’in gerçekleştirdiği katliamları protesto ettiğini ifade etti. ABD haydutlarının Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından Filistin halkına yaşatılan katliama işaret ederek, direnen Filistin halkının er ya da geç kazanacağını, ancak İsrail’e karşı tek başın Filistin halkının direnişinin yetmeyeceğini, tüm Ortadoğu halklarının birleşik bir mücadele yükseltmesi gerektiğini vurgu yaptı.

Türkiye devletinin ikiyüzlü politikalarına da değinen Kamber, aynı zamanda Kürt halkının mücadelesinin desteklenmesiyle Filistin davası arasındaki ilişkiye de işaret etti.

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına konuşan Ata Esen de, Filistin halkı dişiyle tırnağıyla bu katliama direnmek istiyor bizim de en baştaki görevimiz direnen Filistin halkının yanında olmaktır” diye söyledi.

TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ise ABD’nin yayılma politikalarını büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımalarında gördüklerini söyledi. Siyonist İsrail’in Filistin halkına katliam uyguladığını hatırlatan Tükel, “Biz bu duygu ve öfkeyle bir araya geldik” dedi. Filistin’de insanlık suçu işlendiğini ifade eden Tükel, katliam gerçekleştirenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini söyledi.

Ardından TMMOB İKK Sözcüsü Cevahir Efe Akçelik ortak basın açıklamasını okumasıyla eylem sona erdi.

Akçelik, “Bundan 70 yıl önce, İsrail işgali sonrasında Filistinlilerin zorunlu göçe zorlandığı ‘Büyük Felaket’ olarak tanımlanan Nakba’nın yıl dönümüne denk getirilen Kudüs’ü başkent yapma girişimi tam anlamıyla bir provokasyondur. ABD ve İsrail işbirliğiyle gerçekleştirilen bu katliamı en sert şekilde kınıyoruz” dedi.

Kendisini Filistin davasının savunucu olarak ifade eden AKP hükümetinin bütün bu katliamlar yaşanırken somut tek bir adım atmayarak, katliama seyirci kaldığını ve katliamı süslü laflarla geçiştirmekten ileriye gitmediğine dikkat çeken Akçelik, AKP hükümetine seslendi. Akçelik, şu ifadeleri kullandı: “Bir an önce İsrail ve ABD’yle bütün askeri, ticari ve siyasal ilişkiler dondurulsun, antlaşmalar iptal edilsin. İsrail devleti ise derhal bu insanlık dışı katliama son vermeli, işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına dönüş hakkına saygı göstermelidir.”

Tünel’de de Filistin halkı selamlandı

“Nakba”nın 70. yılında, Filistin işgalini ve protestolarda gerçekleşen katliama karşı BDS Türkiye’nin (Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi) çağrısıyla Taksim Tünel’de bir araya gelen kitle Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüyerek, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yürüyüş sırasında polis tarafından engellenmek istenenden kitle, barikatları fiilen aşarak eylemini gerçekleştirdi.

Akşam 19:00’da Taksim Tünel önünde toplanan kitle, “70 yıldır Nakba sürüyor geri dönüş mücadelesi devam ediyor” ozaliti ardından “Filistin’de düşene dövüşene bin selam”, “Elçi defolsun Filistin’e boykot”, “Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak” sloganlarıyla Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü.

Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasının Türkçe ve Arapça metinleri sırayla okundu. Açıklamada Nakba süreci anlatılırken Nakba’nın tarihte kalmadığı, yıllardır sürmekte olduğu vurgulandı.

“70 yıldan beri Siyonistler, emperyalist devletlerin desteğiyle Filistin toprağından sürekli biraz daha fazlasını gasp etmeye çalışıyor; dünyanın her yerinden getirilen Siyonist yerleşimcileri yerli Arap halkın evlerine, arazilerine yerleştiriyor, Filistinli mülteci nüfus her yıl daha fazla artıyor” ifadelerine yer verilen basın açıklamasında Filistin halkının sık sık büyük çaplı katliamlarla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

70 yıldır devam eden işgalin son halkasının Filistin’in tarihsel başkenti olan Kudüs’ü yutma girişimi olduğu vurgulanan açıklamada Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı hatırlatılarak, emperyalist ABD yönetiminin büyükelçiliğinin dün itibariyle Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması kınandı.

Nakba günü vesilesiyle kanlı katliam ve toprak istilalarıyla kurulan İsrail’in boykot edilmesi, yalnızlaştırılması ve tecrit edilmesi çağrısının yinelendiği açıklama “Filistin’e özgürlük İsrail’e boykot” sloganıyla bitirildi.

 

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi