Ve Barış Atay gözaltına aldırıldı…Ahmet Hakan’ın “Haddini bildirin” diye hedef gösterdiği oyuncu Barış Atay bu sabah evinden gözaltına alındı


Ahmet Hakan’ın “Haddini bildirin” diyerek hedef gösterdiği oyuncu Barış Atay, bu sabah saat 06:00’da polis tarafından basılan evinden gözaltına alındı.

Atay’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlediğinin iddia edildiği belirtiliyor.

Atay’ın avukatı Efkan Bolaç, sanatçının Vatan’daki Güvenlik Şube’ye götürüldüğünü açıkladı.

Savcılığın Ahmet Hakan’ın “haddini bildirin” başlığını anında yerine getirerek Atay’ı gözaltına aldırmasına karşı sosyal medyada #BarışAtayYalnızDeğildir etiketiyle kampanya başlatıldı, oyuncunun serbest bırakılması istendi.

Özür dileyen Yerkel’e tepki göstermişti

Madenci Erdal Kocabıyık’ı yerlerde tekmeleyen dönemin Başbakanlık müşaviri Yusuf Yerkel, 4 yıl sonra AKP’den milletvekili aday adayı oldu.

Tam da bu sırada sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalar yaparak kendisinin günah keçisi ilan edildiğini belirten Yerkel, “Olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık’ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti” şeklinde paylaşımlar yapmıştı.

Yerkel’in bu paylaşımı üzerine Barış Atay da “Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle ‘torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz’ falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz” demişti.

Hakan yine o uğursuz rolünü oynadı

Ahmet Hakan Atay’ın bu paylaşımı üzerine onu alenen hedefe çakan bir yazıyla “haddinin bildirilmesi gerektiği” hükmünü kesmişti.

İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener ve CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye çağrı yapan Ahmet Hakan, “Sayın Muharrem İnce! Sayın Meral Akşener! Lütfen bu adama haddini bildiriniz! Sakın bana… “Yahu bu adamın ne kıymeti var ki? Ne diye bu adamın sözlerini önümüze getiriyorsun ki? Bu adamı mı muhatap alacağız ki” falan demeyin. Şunu unutmayın: Bu adam, bir zihniyeti temsil ediyor! Bu zamana kadar yakındığımız ne varsa, illallah ettiğimiz ne varsa, “bitsin” dediğimiz ne varsa… Rövanş peşinde koşanların, kavga isteyenlerin, huzursuzluk ve kargaşa rüyaları görenlerin bir temsilcisi! Adamın şahıs olarak hiçbir önemi tabii ki yok. Ama onun şahsında bu ilkel zihniyete haddini bildirmek şart!” ifadelerini kullanmıştı.

Atay ise Ahmet Hakan’a verdiği yanıtta “Sen de yargılanacaksın Ahmet Hakan” dedi.

Bu halk Yerkel gibileri unutmaz

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Soma Katliamı sonrasında ilçeyi ziyaret ettiği sırada katliamla ilgili tepkilerini dile getiren madenci Erdal Kocabıyık’ın müşaviri Yusuf Yerkel tarafından yerlerde tekmelenmesi hafızalara kazınan bir görüntüydü.

Daha sonra dava açılmış ve mahkeme Yerkel’e değil yerlerde tekmelenen işçiye, Başbakanlık’a ait aracı tekmelediği ve kamu malına zarar verdiği gerekçeleriyle faiziyle birlikte 631 lira para cezası ile 10 ay hapis cezası vermişti.

O görüntülerle hafızalara kazınan Yerkel şimdi AKP’den milletvekili adayı olacağı için sosyal medya hesabı üzerinden günah çıkarıyor.

Çünkü o da biliyor ki ne o görüntüleri ne de sonrasında ortaya konulan devlet tutumunu bu halk unutmaz, unutmuş gibi görünse de aslında unutmaz…

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.