Akaryakıt zamlarına ÖTV’li seçim ‘çözümü’!AKP’li hükümet seçimler öncesinde akaryakıt zamlarına ÖTV oranlarındaki oynamayla sabitleme formülü buldu!


Doların 4.50 bandını zorladığı, en temel ihtiyaç kalemlerine yapılan zamların takip edilemez hale geldiği, bu zamları doğrudan etkileyen akaryakıt zamlarınınsa geometrik bir nitelik kazandığı mevcut koşullarda AKP bir seçim “kıyağı” daha yaptı.

Sanki zamlar bitecek, ekonomideki tüm yapısal sorunlar çözülerek her şey güllük gülistanlık olacakmışçasına alınan bu kararla, akaryakıt zamlarına karşı gelişen toplumsal tepkinin yatıştırılmak istendiği açık.

Bakanlar Kurulu’ndan çıkarılıp Resmi Gazete’de de yayınlanan bu karara göre petrol fiyatlarında ve döviz kurlarındaki dalgalanmaya bağlı olarak gerçekleşen akaryakıt rafineri çıkış fiyatlarındaki artış durumunda ÖTV artan fiyat oranında düşürülecek. Döviz ve petroldeki düşüşlere bağlı indirimlerde ise ÖTV mevcut düzeyine kadar artırılarak, akaryakıt fiyatları sabit tutulmuş olacak.

ÖTV tutarı 17 Mayıs 2018’de belirlenen fiyatı geçmeyecek

Meydana gelen azalış durumunda ise söz konusu malların tabi olduğu ÖTV tutarları, 17 Mayıs 2018 tarihinde uygulanan tutarı geçmeyecek şekilde uygulanacak.

Kararla birlikte yayımlanan listede bu kapsama giren mallar, 95 ile 98 oktan kurşunsuz benzin, motorin, bütan, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ve propan olarak belirlendi.

Ekonomi korkusu gizlenemiyor

Döviz kurlarındaki artışı dış güçlerin tezgahı ve ABD’nin Ortadoğu politikalarının yansıması olarak lanse eden, petrol fiyatlarını ve otomatiğe bağlanmış zamları da aynı mantıkla açıklayıp “ekonomi tıkırında” diyen AKP’li hükümet, kendisine erken seçim kararı aldıran en önemli etkenlerden birinin ekonomideki yapısal tıkanma ve çöküş korkusu olduğunu yine de gizleyemiyor.

İşi akaryakıt zamlarına sansür getirmeye vardıran, seçimler hatırına devletin kasasından çıkacak şekilde önce indirim yaptırtıp ardından yeniden alınan zam kararına bir şey diyemeyen hükümet görüntüyü kurtarmanın yolunu bu sefer de ÖTV’den feragat etmekte buldu!

Bu “feragatin” hayatın diğer alanlarına nasıl bir fatura olarak yansıyacağını ya da seçimler sonrasında tüm bu “açılımların” faturasının kime çıkarılacağıysa açık ve net.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı