Mülteci Kürt çocuk polis kurşunuyla öldüİki yaşındaki Mawda’nın dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle bir minibüse açılan ateş sonucu öldüğü açıklandı


BBC’de yer alan habere göre; Belçika’da polisten kaçan Kürt mültecilerle dolu minibüste hayatını kaybeden iki yaşındaki Mawda’nın, polis kurşunuyla can verdiği ortaya çıktı. Savcılık, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan kız çocuğunun, polis kurşunuyla öldürüldüğü iddiasını yalanlamıştı. Perşembe günü Belçika’nın Namur kenti yakınlarındaki E – 24 karayolunda polis, şüphe üzerine 26 yetişkin ve 4 çocuğun bulunduğu minibüsü durdurmak istedi. Ancak polisin verdiği bilgiye göre, sürücü dur ihtarına uymadı ve kaçmaya başladı. Tamamı Kürt mültecilerden oluşan 30 kişinin bulunduğu araç, kovalamaca sonucu yaklaşık 70 kilometre sonra Mons kenti yakınlarında durdurulabildi.

Soruşturma başlatıldı

De Standaart gazetesine göre polis, mültecileri taşıyan aracı durdurmak için ateş açtı. Olay sırasında minibüsün arkasındaki bagaj bölümünde bulunan iki yaşındaki kız çocuğu ağır yaralandı. Adının Mawda olduğu belirtilen kız çocuğu, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi.

Belçika Savcılığı, olayın ardından yaptığı açıklamada, kız çocuğunun polis tarafından öldürüldüğü iddiasını yalanlamıştı. Ancak hastanede yapılan otopsi sonucu, iki yaşındaki kız çocuğunun polis kurşunuyla öldüğü belirlendi. Savcılık, Cuma günü bu bilgiyi basınla paylaştı. Savcılık, kız çocuğunun ölümü ile ilgili soruşturma başlattı.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Irkçıların Zaferi ve Neoliberalizmin Çöküşü

AP seçimleri merkez partilerin ırkçı politikaları daha fazla benimsemeye başladığını ve popülist söylemlerin normalleştiğini gösteriyor.