Yelpazeye benzeyen eller…Yaşlı Antanas’ın ölümüne neden olan salamura odalarında çalışan adamlar vardı mesela; içlerinde feci yaraları olmayan çok az adam vardı


…Yaşlı Antanas’ın ölümüne neden olan salamura odalarında çalışan adamlar vardı mesela; içlerinde feci yaraları olmayan çok az adam vardı.

Salamura odalarında araba iten bir adamın parmağında tek bir sıyrık olmaya görsün, orada adamı yeryüzünden silecek bir yara açılabilirdi; asit parmaklarındaki bütün eklemleri birer birer eritebilirdi. Kasaplar ve yer çalışanları, etleri kemiklerden ayıranlar ve temizleyenler, yani bıçak kullananlar arasında baş parmağını kullanabilen birini bulmak zordu; baş parmağın kökü tekrar tekrar yarılıyor, sonunda parmak adamların bıçağı ellerinde tutmak için dayamasına yarayan bir et parçasına dönüşüyordu.

Bu adamların ellerinde öyle çok kesik oluyordu ki artık ne sayabiliyor ne de izlerini sürebiliyordunuz. Adamların tırnakları da yoktu; hayvan derilerini yüzerken tırnaklar gitgide küçülüyordu; eklemleri öyle bir şişiyordu ki sonunda elleri yelpazeye benziyordu. Yapay aydınlatma altında, buharların ve mide bulandıran kokuların içinde, pişirme bölümlerinde çalışan adamlar vardı; tüberküloz mikropları buralarda iki yıl kadar yaşayabiliyor ama saat başı yeni etler geliyordu. Doksan kiloluk parçaları soğutmalı vagonlara taşıyan adamlar vardı; sabahın dördünde başlayan ve en kuvvetli adamların gücünü bile birkaç yılda tüketen berbat bir işti bu.

[Şikago Mezbahaları, Upton Sinclair, 116]

Ayrıca Kontrol Et

Savaş ve barış

Kimse barış dururken savaşı seçecek kadar deli değildir; barışta oğullar babalarını gömerler, savaşta babalardır oğullarını mezara indiren...