Venezuela’da seçimi Maduro kazandıSonucu tanımadıklarını açıklayan muhalefet ve ABD, yeni provokasyonlar peşinde koşmanın sinyalini veriyor


Venezuela’yı 2025’e kadar yönetecek olan başkanı seçmek için halk dün sandık başına gitti. Başkan Nicolas Maduro, seçimi büyük bir farkla kazanarak ikinci kez seçildi.

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, oyların yüzde 90’ından fazlasının sayıldığını ve Maduro’nun 5,8 milyon ile yüzde 67,7 oy oranına ulaşarak yeniden seçildiğini açıkladı.

Seçimle ilgili gelen ilk bilgiler, katılım oranının yüzde 46 civarında olduğunu gösteriyor.

Katılım oranının düşük kalmasında muhalefetin büyük kesiminin seçimleri boykot kararı alması etkili oldu.

Boykotu kırarak aday olan muhalif liderlerinden Henri Falcón ise 1,8 milyon ile oyların yüzde 21,2’sini aldı.

Ancak Falcón sandıkların kapanmasından kısa bir süre sonra seçimlere hile karıştırıldığını söyleyerek, sonucu kabul etmediğini ve “yok hükmünde” olduğunu belirtti.

Muhalefetin adayı Falcon

Yardım kartlarıyla ‘oy satın alındığı’ iddiası

Falcón, “Bu seçim sürecini geçerli kabul etmiyoruz… Venezuela’da seçimlerin yenilenmesi gerekiyor” dedi.

Falcon, hükümetin oy kullanma yerlerine yakın noktalara 13 bin yardım masası kurduğunu söylüyor.

Hükümet, Venezuelalılardan oy kullandıktan sonra kırmızı çadırlara kurulan bu yardım masalarına gelerek devlet yardımlarını almak için kullandıkları “anavatan kartlarını” okutmalarını istedi.

Oy kullandıktan sonra kartını okutanlara ikramiye verileceği söylendi. Muhalefet, hükümeti bu yöntemle “oy satın almakla” suçluyor.

Hükümet yetkilileri ise seçimlerin “adil ve özgür” yapıldığını söylüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, seçim sonuçlarını hiçbir şekilde tanımayacağını açıkladı.

BBC Türkçe

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."