Tarafgir polis amirinden HDP’ye açık tehditAksaray Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı HDP İl Eşbaşkanı’na ‘Ben tarafım. Bu şehirde size bu tabelayı astırmam” dedi


Polislerin kendilerini alenen siyasi taraf ilan ettikleri bu günlerde Ankara’dan sonra bir örnek de Aksaray’da yaşandı. Seçim çalışmalarının gerek sivil faşistler gerekse polis tarafından engellenmesine bu sefer de Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı titri taşıyan bir polisin aleni tehditleri eklendi. Aksaray’da daha önce de 3 kere saldırıya uğrayan HDP bu sefer de Valiliğin seçim güvenliği için yaptığı toplantıda bu polis amirinin aleni tehditlerine maruz kaldı.

Aksaray Valiliği tarafından düzenlenen seçim güvenliği toplantısına katılan HDP Aksaray İl Eşbaşkanı Muhittin Yılmaz, kendi partilerine dönük saldırılara ilişkin Aksaray Valisi’ne bilgi verirken, Aksaray Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı’nın sözlü saldırısına uğradı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Selman Güzelyüz’ün haberine göre Yılmaz, yaşananları şöyle aktardı:

Aksaray Valisi iki gün önce seçim  güvenliği adlı bir toplantı gerçekleştirdi. Beni de davet ettiler. Ben de davetine icabet ederek Valiliğe gittim. Toplantıya diğer siyasi parti temsilcileri, Jandarma Komutanı, Güvenlik Şube Müdürü de katıldı. Valilik konuya ilişkin konuşma yaptıktan sonra bizden de görüş istedi. Ben tam o sırada kalkıp HDP’ye yönelik daha önce gerçekleştirilen birçok saldırı olduğunu ve söz konusu saldırılardan dolayı parti tabelamızı asamadığımızı ilettim. Bizim partimiz Aksaray’da daha önce  3 defa saldırıya uğradı. Ve tabelamız şu anda balkonda duruyor. Bunları Valiye aktarırken, birden Aksaray Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı sözümü keserek, ‘Ben tarafım. Bu şehirde size bu tabelayı astırmam. Abdullah Öcalan ve terörle aranıza mesafe koymadığınız sürece bu tabelayı burada asamazsınız’ diye bağırdı.

Söz konusu güvenlik müdür yardımcısının valiyi de konuşturmadığını söyleyen Yılmaz, Valinin ise yaşanan olay karşısında sessiz kaldığını belirtti. Yılmaz, “Bu şehirde güvenlikten sorumlu birinin taraflı olması söz konusu olamaz. Demek ki yaşanan saldırılarda onların da payı var” diye ekledi. Yılmaz, konuya ilişkin Aksaray Valiliği’ne dilekçe yazacağını da belirtti.

Ankara’da da polis “tarafız” demişti

Aksaray Güvenlik Şube Müdürü Yardımcısı’nın bu söyleminin bir benzeri de geçtiğimiz haftalarda Ankara’da yaşanmıştı. HDP Çankaya İlçe Örgütü’nün Kuğulu Park’ta açtığı seçim standına gelen bir kadın polis, HDP standı önündeki Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde duran siyah bir arabanın 4 kapısını açarak “bozkurt işareti” yapmış ve ardından da  “Ölürüm Türkiyem” şarkısını yüksek sesle açarak provokasyon girişiminde bulunmuştu. HDP’lilerin “sizin seçim sürecinde tarafsız olmanız gerekir” demesi üzerine ise polisler “biz hainlerin tarafında değiliz” şeklinde cevap vermişti.

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.