Amazon işçileri için önemli kazanımİtalya’da işçiler Amazon patronlarını ilk defa sendikayla masaya oturttu, önemli kazanımlar elde etti


YAŞANACAK DÜNYA

İtalya’da Amazon işçileri mücadeleyle kazanımlar elde etti. İnternet üzerinden satış yapan dev perakende tekeli Amazon’un patronlarını ilk defa sendikayla masaya oturttu. Önemli bir anlaşmaya imza atıldı.

Anlaşma, dünya çapında Amazon depolarında ve dağıtım ağında, işçileri insanlık dışı çalışma koşullarına mahkum eden vardiya planlaması ve uzun mesai saatleri konusunda yeni düzenlemeleri içeriyor.

Varılan uzlaşma, zorunlu gece vardiyalarında indirimler, hafta sonu çalışmalarının daha “adil” dağıtılmasını öngörüyor.

Bu, uzun iş günleri, aşırı tempolu çalışma, mesai saatleri arasında son derece kısıtlı molalar, vardiyalar arasındaki dinlenme sürelerinin sınırlılığı konularında kötü üne sahip Amazon’un işçileri açısından ciddi bir gelişme anlamına geliyor.

Uniglobalunion.org’un bildirdiğine göre anlaşma uyarınca “Gece vardiyasında öncelikle gönüllü işçiler çalıştırılacak” ve “Tazminatlar yüzde 25 artırılacak”.

Ayrıca “İşçiler her 8 haftada 4 hafta sonunda çalışmama hakkına sahip olacak ve bu hak garanti altına alınacak” ve “Çalışılan hafta sonlarında ya Cumartesi ya da Pazar günü çalışılacak. Bu şekilde görece daha dengeli bir dağılım sağlanacak”.

Anlaşma, 17 Haziran’dan itibaren geçerli olacak.

Patronlarla müzakereleri yürüten İtalyan sendikası Filcams Cgil Nazionale‘nin yaptığı açıklamada “Avrupa’da şu anda benzersiz olan bu sonucun Amazon’un faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde başka birçok müzakerenin önünü açacağını umuyoruz” vurgusu da önemli. Kasım 2017’de Almanya’da ve İtalya’da Amazon işçileri koordineli şekilde greve çıkmışlardı. İtalya’da varılan anlaşma başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da da etkisini gösterecek.

Kasım’daki grevi örgütleyen UNI Global Union adlı sendika, Amazon işçilerini temsil eden ulusal sendikalar arasında ittifaklar kurmak için çalışıyor. Şu anda, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde Amazon işçilerinin örgütlendiği sendikalarla birlikte hareket ediyor.

Çalışırken ayakta uyuyakalıyorlar

Dünyanın en büyük e-ticaret tekeli Amazon’un işçileri o kadar uzun saatler çalıştırılıyor ki işçilerin ayakta uyuyakaldıkları bir süre önce basına yansımıştı.

Sunday Mirror’dan gazeteci Alan Selby, şirketin İngiltere Essex’teki deposunda işçi olarak 5 hafta çalışıp ağır çalışma koşullarının haberini yapmıştı.

Amazon işçiliği boyunca çalışanların koşullarını inceleyen ve fotoğraflayan Selby, haberinde, bazı işçilerin haftada 55 saat çalıştırıldığını, zorunlu mesaiye kaldığını ve tuvalet molalarının sınırlı olduğunu yazmıştı.

Her 30 saniyede bir paketleme yapmak zorunda olan işçileri ayakta uyurken fotoğraflayan Selby, çalışanların zorlu koşullara dayanamadığını, düşüp bayılanlar olduğunu aktarmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Elon Musk, Homofobik Reflekslerle X ve SpaceX’i Teksas’a Taşıyor

Daha önce Tesla'nın merkezini Teksas'a taşıyan Elon Musk, şimdi de X ve SpaceX'in merkezlerini taşımaya hazırlanıyor. Musk'ın bu kararının ardında ise cinsel kimlik yasası yatıyor. Bütün güncel faşistler gibi o da aileyi merkeze koyan homofobik reflekslerle hareket ediyor ve elindeki ekonomik gücü politikayı doğrudan belirleyecek bir silah olarak kullanıyor