General Electric’te 150 işçi işten çıkarılacakGebze’de bulunan General Electric firması Haziran ayında ‘daralma’ gerekçesiyle 150 işçiyi işten çıkartacak


Erdoğan’ın doların durdurulamaz yükselişiyle birlikte daha da görünür hale gelen ekonomideki yapısal sorunlar karşısında WC ücretleriyle durumu geçiştirmeye çalışan yaklaşımdan vazgeçip onun yerine “şu seçimler geçsin ben size gösteririm” anlamına gelen “seçim sonrasında her şey rayına oturur” cümlelerini kurmaya başladığı bu dönemde krizin ayak sesleri sadece hayat pahalılığıyla değil, işçi kıyımlarıyla da duyulmaya başladı.

Gebze’de bulunan General Electric firmasının Haziran ayında ‘daralma’ gerekçesi ile 150 işçiyi işten çıkartacak olması bunun işaretidir.

Geçtiğimiz sene dünya genelinde 12 bin işçisini işten çıkarmak ile gündeme gele General Electric, o dönemde 100 işçi de Gebze’de işten çıkartılmıştı.

Kur yükselişleriyle kar oranları sekteye uğrayan patronların önümüzdeki günlerde kıyım saldırısını büyütmeleri neredeyse kaçınılmazlaşıyor.

Baskın seçim kararını aldırtan nedenler de aynı şekilde netleşiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!