Sandıklar taşınıyor, vekil adayları son anda veto ediliyor…HDP’ye dönük seçim kıskacı sandıkların taşınması, vekil adaylarının veto edilmesiyle daraltılmaya çalışılıyor. Bu saldırılar bundan sonra olabileceklerin de işareti…


Apar topar alınan seçim kararının bile nasıl bir seçim olacağını önden haber verdiği bu koşullarda YSK’ye 20 il ve 100’e yakın ilçeden sandık taşıma başvurusu yapıldı.

Bu il ve ilçelerin tamamı Kürdistan’dan.

Mesela Hakkari’deki seçmen sayısının neredeyse üçte biri taşınan sandıklarda oy kullanmaya zorlanacak.

Daha önceki seçimlerde de sandıklar belirlenen sınırlar içinde taşınabiliyordu. Buna göre YSK 1 kilometre uzaklıktaki mesafeler ve 50 seçmen altındaki sandıklar için taşıma taleplerine onay verebiliyordu.

Fakat 24 Haziran seçimleri öncesinde yapılan seçim bölgelerini esnekleştirme düzenlemesiyle bu sınırlar alabildiğine esnekleştirilip, keyfileştirildi. Son düzenlemeyle seçmen sayısı 500-600 hatta daha fazla olan yerlerde bile sandıklar taşınabilecek. Bu taşıma işlemi de 1 kilometre değil, 5 kilometrelik uzaklıklara yapılabilecek.

Konuyla ilgili yetkiyse her halinden kayyımlaştırıldığı anlaşılan YSK’da.

24 Haziran seçimleri öncesinde yapılan diğer düzenlemelerle mühürsüz oylar geçerli kılınmış, sandık başkanlarının devlet görevlisi olması zorunlu hale getirilmiş, herhangi bir bireyin ihbarı üzerine polis ve jandarmanın oy kabinleri ve sandıkları denetim altına alabilmesi sağlanmıştı.

Burjuva parlamenter sınırlar içinde bir seçimi seçimmiş gibi gösteren tüm şartların ortadan kaldırıldığı bu koşullarda tüm bunlar da yetmiyor. Seçimde kilit bir önem kazanan HDP’nin Kürt illerinden ve genelde alacağı oyların engellenmesi için başka başka “önlemler” de sırasıyla devreye sokuluyor.

Bunlardan biri sandıkların taşınmasıysa diğeri de HDP’nin milletvekili adaylarının ardı ardına kesilen cezalarla seçim dışında bırakılmasıdır. Bununla kıskaca alınarak partinin seçim çalışmaları engellenmekte, nefessiz bırakılmaya çalışılmaktadır.

Ve bu gidişat seçim 1 aydan az süre içinde seçim çalışmalarına dönük saldırganlığın tırmanacağını olduğu gibi seçim günü “Üsküdar’ı geçmek” için nelerin yapılıp, edileceğini de açıkça ortaya koyuyor.

Tüm bu kıskaç siyaseti içinden yürümeye çalışan HDP gösterdiği adayların son anda verilen cezalarla seçim dışında bırakılmasına karşı yeni adaylar hazırladı.

Vekilliği son anda verilen cezalarla engellenen isimlerin yerine yenileriyle başvuru yapan HDP’nin yeni milletvekili adayları şöyle oldu:

Adaylığı açıklandıktan sonra 9 yıl 2 aylık hapis cezası onaylanan Batman birinci sıra milletvekili adayı İdris Baluken’in yerine HDP’nin YSK üyesi Mehmet Rüştü Tiryaki gösterildi.

 

“Erdoğan’a hakaret”ten aldığı ceza gerekçe gösterilerek başvurusu YSK tarafından kabul edilmeyen İstanbul 3. Bölge birinci sıra adayı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’in yerine Zeynel Özen aday gösterildi. 

 

Memnu hakların iadesi gerekçesiyle adaylığı veto edilen Şırnak birinci sıra milletvekili adayı Abdullah Güngen’in yerine Hasan Özgüneş aday gösterildi.

 

Yine kentin milletvekili olan Leyla Birlik’in yerine dördüncü sıradaki Nuran İmir ikinci sıraya alındı, Serdar Küni dördüncü sırada aday gösterilen yeni isim oldu. 

 

Bursa 1. Bölge’den aday gösterilen Yüksel Akgün de veto edildiği için yerine Adnan Şahin gösterildi. 

 

Antep’te ikinci sıradan gösterilen KESK emekçisi Bedriye Yorgun’un da veto edilmesi nedeniyle yerine Berivan Özpolat Şimşek aday gösterildi. 

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."