HDP’yi baraj altında bırakma operasyonuValiliklerin 18 kent hakkında yaptığı sandıkları taşıma-birleştirme talepleri, HDP’nin itirazlarına rağmen kabul edildi.


Seçime ‘Cumhur’ ve ‘Millet’ ittifakıyla giren partilerin baraj sorunu yok. Baraj sorunuyla karşı karşıya olan tek parti cumhurbaşkanı adayı da tutuklu olan HDP. HDP’nin baraj altında kalması durumunda parlamentoda çoğunluğu elde edecek parti ise AKP. Seçimlere kısa bir süre kala valilikler, HDP’nin güçlü olduğu bir çok ilde sandıkların birleştirilmesi ya da taşınmasına yönelik Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu. YSK, HDP’nin bugün yaptığı itiraza rağmen 18 kentte taşınma-birleştirme talebini kabul etti. Saldıkların taşınması kararına tepki gösteren HDP, uygulamayı ‘HDP’yi baraj altında bırakma operasyonu’ olarak değerlendirdi.

“BU SANDIKLARIN SEÇMEN SAYISI 270 BİN”

HDP milletvekili Mithat Sancar, HDP Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki ile birlikte valiliklerin talebinin reddedilmesi için sabah saatlerinde YSK Başkanı Sadi Güven’le biraraya gelmişti. YSK’nin valiliklerin taleplerini kabul etmesinin ardından Artı Gerçek’e konuşan Sancar, sandıkları taşınacak illerin tamamının Kürt illeri olduğuna dikkat çekti. Sancar “Bu sandıkların seçmen sayısı 270 bin. Bu durumda net olmamakla birlikte yaklaşık 250 bin seçmen bulundukları yerlerde oy kullanamayacak” dedi.

“GÜVENLİK GEREKÇESİ GERÇEKÇİ DEĞİL”

Sandıkların taşınma gerekçesinin ‘güvenlik’ olarak gösterildiğini ifade eden Sancar, bu gerekçenin gerçekçi olmadığını söyledi. Taşınma talebinde bulunulan köylerin yüzde 90’ında 1 Kasım’da sandık kurulduğunu hatırlatan Sancar, “1 Kasım’daki şartlar şimdikine göre çok daha ağırdı. Hem çatışmalar hem de operasyonlar vardı. Bunun temel amacı, sandıkları taşınan köylerin oy kullanmalarını engellenmek. Bu bölgelerde seçmenlerin büyük bir kısmı HDP’ye oy veriyor. Şu anda oylarını kullanmaları için başka bir köye gitmeye mecbur ediliyorlar. Diyelim ki sandıklar bir korucu köyüne taşındı. O köye gitmeye çekinebilirler. Veya sandıklar husumetleri olan bir köye taşınırsa saldırıya uğramaktan korkabilirler. Bu yöntemle insanların oy kullanmasını engellemek istiyorlar. Amaçları oylarımızı çalmak” diye konuştu.

“AKP-MHP İTTİFAKINA YARAYACAK”

Sancar, iktidarın seçim sonuçlarını kendi lehine çevirmek için bu girişimde bulunduğunu söyledi. Özellikle cumhurbaşkanı seçimlerinin sonuçlarına 10 oyun bile etki edebileceğini hatırlatan Sancar, “Bu sandıkların taşınmasıyla birlikte risk altına girecek oy oranı sonucu temelden etkiler. Bu girişimle seçmenin sandığa gitmesi engellenecek ya da korkudan iradeleri dışında oy kullanmak zorunda bırakılacaklar. Bu da AKP-MHP ittifakına yarayacak” dedi.

“HDP’Yİ BARAJ ALTINDA BIRAKMA OPERASYONU”

Bunu ‘HDP’yi baraj altında bırakma operasyonun bir parçası’ olarak gördüklerini ifade eden Sancar, “İki-üç gündür yargı kararları ile listelerimize müdahale ediliyor. Adaylarımızın bir kısmının adaylıkları düşürüldü. Standlarımıza saldırılar oluyor. Seçim çalışmalarımız özellikle Kürt illerinde devlet görevlileri tarafından engelleniyor. Sandık taşıma ve birleştirme de bunun bir parçası” diye konuştu.

MUHALEFET PARTİLERİ VE DEMOKRATİK ÇEVRELERE ÇAĞRI

Sancar muhalefet partilerine ve demokratik çevrelere çağrıda bulundu: YSK sandıkların taşınması talebini kabul ederek, bu seçimleri kalıcı bir şekilde şaibeli hale getirmiştir. İkinci bir mühürsüz oy vakasıyla karşı karşıyayız. Muhalefet partileri ve cumhurbaşkanı adayları başta olmak üzere, Türkiye’de demokrasiden yana derdi olan herkesin bu operasyonlara karşı çok kararlı bir şekilde durması lazım. İktidarın seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik bu operasyonlarına karşı işbirliği yoluna gitmelidir.

TİRYAKİ: BAŞVURULARIN BİR BÖLÜMÜ KABUL EDİLDİ

Artı Gerçek’e konuşan HDP Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki çok sayıda kent için başvuru yapıldığını, bunlardan 18’i hakkında karar çıktığını belirtti. Tiryaki, “Yapılan başvurular 270 bin seçmenin taşınmasına yönelikti. YSK, 18 ilde taşınması istenen bazı sandıkları kabul etti. 270 bin seçmenin tamamını kapsamıyor. Şimdi rakamları çıkarmaya çalışıyoruz. 5 kilometre uzaklıktaki sandıklar ve seçmen sayısı 200-300’den fazla olmayanlar taşınacak” diye konuştu.

SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEYECEK

18 ilde taşınacak sandıkların sayısı şimdilik net değil. Valiliklerin başvuru yaptığı sandıklar, 1 Kasım seçimleriyle kıyaslandığında bazı kentlerde oy oranları sonuçları değiştirebilecek düzeyde.

Artı Gerçek/Remzi Budancır

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."