Maden işçilerinin can güvenliği şirket insafına terkediliyorAKP hükümetinin madenlerle ilgili çıkardığı yeni yönetmelikle işçilerin can güvenliği patronların insafına terkediliyor


AKP hükümetinin madenlerle ilgili çıkardığı yeni yönetmelikte, birbirine bitişik veya yakın maden sahalarının işletme ruhsatları birleştirilerek “maden bölgesi” ilan edilebilecek. “Büyük maden şirketlere kıyak” olarak nitelendirilen uygulamanın madencilikte “tekel” yaratacağı belirtiliyor.

Maden işçilerinin can güvenliği şirket insafında

Cumhuriyet’ten Hakan Dirik’in haberine göre, madenlerin denetiminde de değişikliğe gidildiği belirtildi. Yönetmeliğe göre “Maden Bölgesi Komisyonu” kurulacak. Madencilik faaliyetlerinin her türlü denetimini yapacak komisyon, valilik ve belediyeden birer kişi ile ruhsat sahibi şirketten iki kişiden oluşacak. Böylelikle çevrenin yanı sıra işçi güvenliği de yarısı şirketten oluşacak “dar bir grubun” insafına terk edildi. Görev tarifinde “işçi güvenliği” yerine “işletme güvenliği” denmesi de konuya bakışın vahameti açısından dikkat çekti.

Yönetmeliğe göre komisyonun görevleri şöyle sıralandı: “Madencilik faaliyetlerinin projeye göre yürütülmesini sağlamak. Madenin çevreye ve insan sağlığına etkilerini kontrol etmek, gerekli tedbirleri almak ve ölçümleri gerçekleştirmek. İşletme güvenliği ile ilgili yapılan uygulamaları kontrol etmek ve önerilerde bulunmak.”

Devletin madenler üzerinde etkisi kalmadı

Yönetmeliği değerlendiren çevreci Avukat Arif Ali Cangı, artık çevre, sağlık ve çalışma bakanlıkları ile belediyelerin, maden bölgelerinde hiçbir etkisinin kalmayacağını söyledi. Cangı, şunları kaydetti:

“Maden bölgesindeki gruplar, madencilik için irtifak, intifa hakkı ve kamulaştırma yapılabilecek. Plansız madenciliğin önü iyice açılıyor. Yerin altında maden olan alanlarda yaşayan insanları ve diğer canlıları yerinden yurdundan edecek, her türlü denetime kapalı, dev maden şirketleri tarafından kapatılan bölgeler yaratılmak isteniyor. Buna sessiz kalınamaz.”

 

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.