Sanatçı Aslıhan Gürbüz’den Flormar işçilerine destek paylaşımıOyuncu Aslıhan Gürbüz İnstagram hesabından sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve direnişe geçen Flormar işçilerine destek mesajı paylaştı


Gebze Organize Sanayi’de bulunan Fransız kozmetik tekeli Yves Rocher ortaklı Flormar’dan çoğunluğu kadın 120 işçinin sendikalaştıkları için işten atılmış olmasına dönük toplumsal tepkiler büyüyor.

Kadın örgütlerinin, sendikaların, havzada bulunan işçilerin, kitle örgütlerinin sahiplendikleri Flormar direnişine bir destek de sanat cephesinden geldi.

Oyuncu Aslıhan Gürbüz, sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçilerle ilgili olarak Instagram hesabından, Flormar Türkiye’ye “İşçilerinizi sendikaya üye oldukları için işten çıkardığınız doğru mudur?” diye sordu. Gürbüz, firmanın tüketici boykotunu hak ettiğini söyledi.

Kendisinin de bir işçi çocuğu olduğunu ve işten çıkarılmanın, grevin ve lokavtın ne olduğunu bildiğini ifade eden Gürbüz’ün Instagram hesabından, “@flormarturkiye İşçilerinizi (%80’i kadın) sendikaya üye oldukları için işten çıkardığınız doğru mudur? Kadına yönelik kozmetik ürünü üretirken kendi işçisini Ramazan’da işten atan, üstelik de bunu sırf sendikaya üye oldular, atılan arkadaşlarına el salladılar, destek oldular diye yapıyorsan @flormarturkiye olarak, bu konuya hassasiyet gösterecek tüketicinin boykotunu da hak ediyorsun” ifadelerinde bulundu.

‘SENDİKAYI DA GREVİ DE BİLİRİM’

Kosan Kozmetik tarafından yapılan, işten çıkarılan işçilerin diğer arkadaşlarına saldırdıkları iddialarının yer aldığı bir açıklamayı da paylaşan Gürbüz’ün mesajı şöyle devam etti:

Ben yapılan duyurunun resmiyetine ve gerçekliğine pek itimat etmedim. Gerçekten bilen, açıklayacak olan var mı! Petrol-İş Sendikası açıklama yapmış mı? Sen neden dert edindin bu kadar derseniz. İşçi çocuğuyum ben, işten çıkarılmayı da, sendikayı da, grevi de, lokavtı da bilirim. Gerçekten bir haksızlık var ise tüketici olarak boykota gitmek isterim. Gerçekten işçilerin hakkı yeniyor ise, firmanın ürünü almamak ile ıslah edebilirim, bu da benim hakkım. Umarım gerçekler çıkar.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.