Zırhlı araç Dersim’de bir can daha aldıDersim merkez karayolları kavşağında askere ait zırhlı araç, 60 yaşındaki Hasan Hüseyin Çimen’e çarptı, Çimen hayatını kaybetti


Kürdistan’da sadece OHAL sonrasında 20 zırhlı araç katliamı-terörü yaşandı. Bu “olaylardan” biri de en son Dersim’de meydana geldi.

Yeni Yaşam gazetesinin haberine göre Dersim merkez karayolları kavşağında askere ait zırhlı araç, 60 yaşındaki Hasan Hüseyin Çimen’e çarptı. Ağır yaralanan Çimen, kaldırıldığı Tunceli Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Dersim’de 6 Eylül 2016 tarihinde de benzer bir katliam yaşanmış, Seyit Rıza Meydanı’nda zırhlı polis aracının çarptığı 71 yaşındaki Naciye Özdemir hayatını kaybetmişti.

Bölgede son yıllarda onlarca kişi zırhlı araçların çarpması veya zırhlı araçlardan açılan ateş nedeniyle hayatını kaybetti.

OHAL sonrası bölge illerindeki zırhlı araç olayları

 -25 Ocak 2018’de Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Dicle ile Kale mahalleleri arasında bulunan Birca Belek civarında, seyir halindeki zırhlı polis aracı 10 yaşındaki S.A. adlı çocuğa çarptı. Kafasında kırık meydana gelen S.A., 2 gün müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edildi.

 

-22 Ocak 2018’de Cizre-Silopi karayolunda zırhlı araç bir araca çarpması sonucu araçta bulunan Mehmet Sait ile çocukları Hişyar ve Halit Alpkan yaralandı.

 

-24 Temmuz 2016’da Van merkezde İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde kirpi tipi zırhlı aracın ezdiği 4 yaşındaki Taha Kılıç hayatını kaybetti.

 

-30 Ağustos 2016’da Van İpekyolu Hacıbekir Mahallesi’nde zırhlı araçtan açılan ateşle 17 yaşındaki Mustafa Duman ağır yaralandı. 7 Eylül’de öldü.

 

-6 Eylül 2016’da Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda Kobra tipi zırhlı aracın çarptığı 71 yaşındaki Naciye Özdemir öldü.

 

-Hakkari, Yüksekova çarşı merkezinde 8 Ekim 2016’da Kobra tipi zırhlı araç sivilleri taradı. Zırhlı aracın “tutukluk yaptığı” söylendi. Aydın Tümen, Serhat Buldan, Rahmi Sefalı ve Nejdet İşözü öldü, iki kişi yaralandı.

 

-Şırnak, Cizre’de 24 Ekim 2016’da zırhlı polis aracı 5 yaşındaki Hakan Sarak’a çarptı. Polis kaçtı, Sarak kan kaybından öldü.

 

-9 Şubat 2017’de Mardin Dargeçit’te 7 yaşındaki Berfin Dilek, zırhlı polis aracın çarpması sonucu öldü.

 

-Siirt-Batman yolu üzerinde 4 Mart’ta geri giden zırhlı aracın altında kalan 34 yaşındaki Kerem Arslan öldü.

 

-Şırnak, İdil’de 21 Mart’ta Cizre’ye giden sivil bir otomobile Ejder tipi zırhlı araç çarptı. Polis aracının çarptığı otomobilde bulunan Okan İnce, Bahadır Beyazlıoğlu ve ismi öğrenilemeyen bir kişi öldü.

 

-27 Nisan’da Diyarbakır Gevran Caddesi’nde askeri zırhlı aracın çarptığı 55 yaşındaki Hatun Elhuman öldü.

 

-18 Nisan’da Van 2 Nisan Caddesi’nde zırhlı aracın çarptığı iki kişiden Abdulvahap Taş ağır yaralandı. Taş, günlerce hastanede tedavi gördü.

 

-28 Nisan’da Van’da zırhlı polis aracının çarptığı iki kişiden Sami Uçan kaldırıldığı hastanede öldü.

 

-Van’da 28 Nisan’ı takip eden bir hafta içinde yedi kişi zırhlı araçların çarpması sonucu yaralandı.

 

-4 Mayıs’ta Silopi’de zırhlı polis aracının bir eve çarpması sonucu Furkan ve Muhammed Yıldırım adındaki iki kardeş hayatını kaybetti.

 

-9 Haziran’da Nusaybin’de özel harekat polislerini taşıyan zırhlı aracın çarptığı motosiklet üzerindeki M.Ş.B. (17) ağır yaralandı.

 

-14 Haziran’da Lice’de 70 yaşındaki Pakize Hazar’a zırhlı araç çarptı. Hazar, yaşamını yitirdi.

 

-19 Haziran’da Diyarbakır Bingöl yolunda zırhlı aracın çarptığı köy dolmuşundaki iki öldü, 18 kişi yaralandı.

 

-20 Haziran’da Pakize Hazar’ın taziyesinden dönen köylülerin aracına ejder tipi zırhlı araç çarptı. Mahmut Öner (74), Mevlüt Dağtaş (64), Abdulhamit Dağtaş (63), Fikri Demirbaş (53) ve annesi Zeyel Demirbaş öldü.

 

-20 Haziran’da Şırnak Beytüşşebap’ta akrep tipi zırhlı askeri aracın çarpması sonucu üç kişi yaralandı. 

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …