HDP Ankara milletvekili adayları tanıtıldıDün Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılan basın toplantısıyla tanıtılan milletvekili adayları zılgıtlarla karşılandı


HDP Ankara Milletvekili adaylarını, dün saat 12:00’de Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yaptığı basın toplantısıyla tanıttı.

Basın toplantısı devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasının yer aldığı sinevizyon gösterisiyle devam etti.

Sinevizyon gösterimi salonu dolduran kitle tarafından zılgıtlar ve alkışlarla izlendi.

Sinevizyonun ardından açılış konuşmasını HDP Ankara İl Eş başkanları yaptı. İl Eş başkanlarından Nur Aydemir “Seçimin eşit koşullarda yapılmadığını” ifade ederek 24 Haziran’ın, tek adam rejimi ve zulüm düzeninin yenildiği bir seçim olarak tarihe geçeceğini ekledi.  Aydemir konuşmasının devamında şu sözleri dile getirdi:

“Zulüm ile abad olunamayacağı bir kez daha görülecektir. Eşit ve özgür koşullarda yaşamak isteyen insani ve vicdani değeri olan herkes ‘Tamam’ diyor. Artık tamamdır.”

“Türkiye halklarının 16 yıllık sıkışmış öfkesinin baskının en yoğun olduğu bu dönemde patlayacağını” söyleyen Aytemur, “Halklarımızın bize verdiği mesaj budur. Sahada gördüğümüz budur. 24 Haziran’da bizi sandığa gömmek isteyenler sandığa gömülecektir.” dedi. Bunun hep birlikte yapılacağını vurgulayan Aytemur, “Yoldaşlarımızla, dostlarımızla, bizlerle dayanışma içerisinde olanlarla, halklarımızla birlikte yapacağız. Gücümüz birliğimizden geliyor.” dedi. Seçim çalışmalarını sadece HDP çalışması olarak değil, bütün toplumsal muhalefetin ortak duygularını ifade eden bir tarzda yürüttüklerini kaydeden Aytemur, çalışmalarını engellemeye çalışanlara da “Bizler barışın ve özgürlüğün sesini yükseltmek için sokaklardayız, parklardayız, mahallelerde ve her yerdeyiz. Meşru demokratik mücadelemizi büyük bir özgüvenle sürdürüyoruz. Halklarımızla birlikte yeni ve özgür yaşamı kurmak için mücadele neredeyse biz oradayız. Zorluklara hazırız.” dedi. Her yerde olduğu gibi Ankara’da da kazanacaklarını vurgulayan Aytemur, “Halkların eşit ve özgür koşullarda bir arada yaşayacağı demokratik bir cumhuriyeti kuracağız. Mutlaka kazanacağız. Hepimizin yolu açık olsun.” diye konuştu.

Alınteri Ankara temsilcisi, HDP’nin Kürt halkının ve emekçilerin yasaklanan sesini yükselteceğini söyleyerek, “Meclisle sokağın sesini birleştirecek. Demokratik geçişi sağlayacağı için HDP’yi destekliyoruz” diyerek ekledi: “7 Haziran ve referandum süreci unutulmamalıdır. Dertlerin başeğmezlğiyle, Gezi direngenliğiyle kullananacağımız oylara sahip çıkmalı ve 24 Haziran sonrasına sokakları örgütlemeliyiz.”

Kaldıraç adına konuşan Semra Demir ise HDP’nin işçilerin, emekçilerin, halkların, gençlerin desteklediği doğal bir ittifak olduğunu söyledi

Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı Fikret Aslan, 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi destekleyeceklerini vurgulayarak, “Ankara’da mahalle mahalle, semt semt gezerek Demirtaş ve HDP için oy isteyeceğiz.” dedi. Aslan, “Demokrasi, barış ve halkların kardeşliği açısından verilecek oyların hepsi çok önemli. HDP’nin ve Demirtaş’ın alacağı oy demokrasi açısından Türkiye’nin geleceği için daha ileriden söz söyleme açısından işçilerin, emekçilerin, demokrasi güçlerinin birleşmesi açısından çok önemli” dedi.

İki dönem milletvekilliği yapan Sırrı Süreyya Önder, “Ankara’da birinci sıradan son sıraya kadar görev ve sorumluluk üstlenen herkes bu güne kadar Ankara’daki kazanımları başka bir kazanımla perçinleyecektir. Buna adım gibi eminim. Ankara il örgütü olarak biz de onların bu sonucu almaları için var gücümüzle seferber olacağız. Varsa bir tecrübemiz, deneyimimiz sorumluluk üstlenen arkadaşlarımızın emrine sunacağız” dedi ve ekledi: “Yitirdiklerimiz ve tutsak olan yoldaşlarımızın çokluğu sayılamayacak duruma gelmişse, bizimle dayanışmada olan yoldaşlarımızın sayısı da sayılamayacak duruma gelmişse, devrim zamanı gelmiş demektir.”

Önder, konuşmasının devamında, Ankara’nın her bölgesinden en az birer temsiliyetle Ankara’yı emek ve demokrasi mücadelesinin başkenti yapmak üzere önemli bir hamleyi hep birlikte yapacaklarını belirterek, sorumluluk üstlenen, dayanışan, destek sunan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından HDP Ankara Milletvekili adayları sahneye davet edilerek tanıtıldı. Adaylar yoğun ilgi, alkışlar ve zılgıtlarla karşılandı. Ardından Ankara HDP aday tanıtım toplantısı sonlandı.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”