Kadına şiddete “kafa attı”Boşanma sürecinde olduğu eşine sokak ortasında şiddet uygulayan Mehmet T.’ye duyarlı bir vatandaş kafa atarak müdahale etti


Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri yaygınlaştıkça buna paralel olarak toplumsal farkındalık ve tepkisellik de artıyor.

Bu gerçek burjuva medya üzerinde bile basınç oluşturuyor. Kadına yönelik cinsel ve fiziksel şiddete dönük haberlerdeki eril dil henüz tümüyle değişmiş olmasa ve 3. sayfa haberleri kıvamını tümüyle aşamasa da soruna dönük özel bir hassasiyet gösterildiği anlaşılıyor.

Kadın ve çocuğa yönelik şiddet olayları mağdur olan her birey özgülünde yeniden ele alınarak haberleştiriliyor. Örneğin burjuva medya, iş cinayetleriyle kıyasladığımızda şiddet ve istismar olaylarını istatistiki bilgi olarak ele almıyor,  aksine hemen her olayın özgün hikayesi manşetlere taşınıyor.

(Buraya; kadın ve çocuğa yönelik şiddet kadar iş cinayetleri ve kazaları, toplum içi kutuplaşma, ırkçılık ve mezhepçilik, uyuşturucu, çeteleşme vb. konulara karşı da toplumsal farkındalığın güçlenmesi ve tepkiselliğin büyümesi/büyütülmesi gerektiği umudumuzu not düşelim)

Bugün, kadına şiddete karşı biriken toplumsal öfke sosyal medya paylaşımlarından ve ekranlardan taşarak ete kemiğe büründü.

İstanbul Kağıthane’de, boşanma aşamasında olan Mehmet T. ile eşi Nevin T. İstanbul Adalet Sarayı’ndaki duruşmadan dönerken Kağıthane Merkez Mahallesi’nde, cadde ortasında tartışmaya başladı. Mehmet T. yere düşürdüğü karısına bir süre sonra elindeki rulo halindeki kağıtlarla vurmaya başladı. Olayı gören bir kişi koşarak eşini döven Mehmet T.’ye kafa attı. Mehmet T. aldığı darbe ile yere yığıldı. Kafa atan kişi Mehmet T.nin üzerine çıktı. Kısa sürede olay yerinde çok sayıda kişi toplandı ve Mehmet T.’nin üzerindeki öfkeli adamı onun üzerinden kaldırdı. Kalabalık bir yandan polisi ararken bir yandan da Mehmet T.’yi tutarak kaçmasını engelledi. Mehmet T. ayağa kaldırıldı, biraz önce kafa atan öfkeli adam kafa darbesiyle Mehmet T.’yi tekrar yere yıktı. Aldığı darbeler sonucu yaralanan Mehmet T. olay yerine gelen polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

“Otobüste sevgilisine sarıldı / sokakta eşini öptü / x yerde elini tuttu diye üzerine yürüdüler” haberlerini gördükçe verdiğimiz “kadını döverken görseler yanından geçip giderler” tepkisini bu olay özelinde boşa düşüren halk kahramanını selamlıyor, buna benzer örneklerin çoğalmasını temenni ediyoruz.

 

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”