Mayıs-Haziran İsyanı’nın 5’inci yılında Gezi yine ablukadaMayıs-Haziran İsyanı’nın 5’inci yılında Gezi Parkı bir kez daha polis bariyerleriyle halka kapatılıyor


İşçi ve emekçilerin kent merkezlerinin dışına sürülmesi, kentlerin-doğanın neoliberal vampirliğin meşrebince talana-ranta açılması, tüm bir hayatın boğucu bir denetim ve kontrole alınması ve devlet zorunun tırmandırılmasına karşı birikmiş toplumsal öfkenin bir isyanla patlamasının 5’inci yıldönümünde Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla 31 Mayıs’ta yapılacak anma eylemleri öncesinde Gezi Parkı ve çevresi bir kez daha kuşatılıyor.

AKP’li hükümetin korkulu rüyası olan Mayıs-Haziran İsyanı’nın 5’inci yıldönümü nedeniyle bugün sabah saatlerinde Gezi Parkı çevresine polis bariyerleri getirildi ve park çevresi bu bariyerlerle kapatılmaya başlandı.

Taksim Dayanışması, isyanın 5’inci yıldönümünde “Karanlık Gider, Gezi kalır!” sloganıyla 31 Mayıs’ta saat 19:00’da tüm toplumsal kesimleri Gezi’ye davet etmişti.

27 Mayıs 2013’te Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilerek yerine AVM haline getirilecek Topçu Kışlası’nın yapılacak olmasına karşı bir avuç insanın protestosuyla başlayan protestolar, 28 Mayıs’ta polisin gaz bombalarıyla gerçekleştirdiği saldırılarla tırmanmıştı. 29 Mayıs sabahında protestocuların çadırları polis talimatıyla yakılırken, 30 Mayıs’tan itibaren protesto eylemleri hızla Türkiye geneline ve İstanbul’un birçok bölgesine yayılmış ve bu gelişmeler tüm toplumsal tepkilerin ifade bulduğu bir halk isyanı biçimine bürünmüştü.

Ayrıca Kontrol Et

Sokak Hayvanlarına ÖteNAZİ!

Vicdan sınırlarını zorlayan yasa teklifine tutum; "vicdan", doğayla barışık kentler, hayvan sevgisini… kapsayacak bir karşıtlık kadar aynı zamanda yaratılmak istenen toplumsal cehenneme karşı siyasal bir tutum almayı da gerektiriyor.