Karanlık gider, Gezi kalırBinlerin katıldığı anma yürüyüşü, polisin baskısı ve tehditleri üzerine erken bitirildi


Gezi direnişinin 5’inci yıldönümü dolayısıyla binlerce kişi Taksim’de toplanarak Gezi Parkı’na yürümek istedi.

Yürüyüş kolunun başında “Kardeşlik Sürer Gezi Kalır” pankartının taşındığı yürüyüş İpek Sokak’taki TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünden başladı. Binlerçe kişi İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Gezi’de yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle sık sık, “Her yer Taksim, her yer direniş”, ” Gezi’de düşene, dövüşene bin selam” ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını attı.

Eyleme, Haziran İsyanı sırasında ölümsüzleşen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan,Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik ve Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş’da katıldı.

Yürüyüş kolu, Meydan’ın çıkışındaki Fransız Konsolosluğu önüne geldiğinde polis barikatı ile karşılaşıldı. Polis, kitlenin meydana çıkarak Gezi Parkı’na geçmesine engel oldu.

‘Gezi’den hala korkuyorsunuz’

Burada bir konuşma yapan Taksim Dayanışma üyesi Mücella Yapıcı, önce, “Hala korkuyorsunuz Gezi’den. Gezi’deki kardeşlikten, dayanışmadan sevgiden korkuyorsunuz. Korkmayın, ders alın Gezi’den! Basın açıklamamızı meydana çıktımız zaman yapacağız. Onun için burada basın açıklaması yapmayı reddediyoruz” dedi.

Fakat bu kararlılık daha sonra sürdürülmedi. Polisin alana çıkılmasına izin vermemekteki ısrarı üzerine, Park girişinde yapılması planlanan açıklama Fransız Konsolosluğu önünde yapıldı.

Polis, Gezi Parkı’na gidişe izin vermemesi üzerine açıklama Fransız Kültür Merkezi önünde yapıldı.

Gezi’de yaratılan bütün güzelliklere gözümüz gibi bakacağız!’

Açıklamayı Taksim Dayanışması Eşsekreteri Mücella Yapıcı okudu. “Onlar bize dayanışmayı, sevgiyi, kardeşliği hediye ettiler” diyen Yapıcı, Gezi’de yaşamını yitirenlerin kendilerine bıraktığı mirasa usanmadan sahip çıkacaklarını belirtti.

İktidarın Gezi’deki dayanışma ve kardeşlikten hala korktuğunu ifade eden Yapıcı, iktidara korkmaması, Gezi’den ders alması çağrısı yaptı. Asıl açıklamalarını parklarına çıktıkları zaman yapacaklarını sözlerine ekleyen Yapıcı, şunları söyledi:

 

5 yıl önce yaşam alanlarımızı savunarak umut olduk. Hatırlayın, her yerdeyiz dedik. Hayır bitmedi mücadele sürüyor diye uyardık. 2018’de bu kadar baskıya rağmen yaşamın sesi gürleşiyor. Ve bir umut iklimi sarıyorsa her yeri, bu dayanışmamızın ve direnişimizin gücünden ve haklılığındandır. Gezi Direnişi hepimize öyle bir ruh üfledi ki her yerimizden enerji ve yaratıcılık fışkırdı.  Herkes adına söz veriyoruz: Gezi’de doğan bütün güzelliklere gözümüz gibi bakacağız ve büyüteceğiz! Çünkü çok eminiz ki, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Hasan Ferit Gedik, Ethem Sarısülük, Berkin Elvan ve Mehmet İstif hala bize bakıyor.”

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: