4 şeker fabrikasının daha satışı onaylandıÖzelleştirme Yüksek Kurulu Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Elbistan, Alpullu, Burdur ve Muş şeker fabrikalarının satışına da onay verdi


Şeker fabrikalarının satışına seçim atmosferinin tozu dumanı arasında devam ediliyor.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) en son Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Elbistan, Alpullu, Burdur ve Muş şeker fabrikalarının satışına onay verdi.

Satış yapılan firmaların inşaat firmaları olmasıysa özel dikkat çekti.

Buna göre, Türkşeker’e ait Elbistan Şeker Fabrikası’nın 297 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Turizm Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ’ye satışı onaylandı.

Alpullu Şeker Fabrikası’nın 150 milyon lira bedelle en yüksek teklifte bulunan Binbirgıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye, Burdur Şeker Fabrikası’nın ise 487 milyon lira bedelle en yüksek teklifi sunan Erser Grup Tarım Ürünleri San. ve Tic. AŞ ile Sterk Plast Ltd. Ortak Girişim Grubu’na satılmasına onay verildi.

ÖYK tarafından Muş Şeker Fabrikası’nın da 230 milyon 200 bin lira bedelle en yüksek teklifi veren MBD İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile Öz Er-Ka İnşaat Turizm Elektrik Taahhüt Ticaret ve Sanayi AŞ Ortak Girişim Grubu’na satılması onaylandı.

Terme’de Eti Girişim Yatırım AŞ’ye peşkeş

Seçim harcamalarının ve kurlardaki dalgalanmanın haber verdiği krizin hangi biçimlerde yatıştırılacağının tipik ifadesi olan özelleştirmeler, artık dağın-taşın satışına kadar genişletildi. Yıllardır sata sata artık birkaç parçaya inen KİT’lere şimdi bir de devlet arazilerinin peşkeş çekilmesi eklendi.

Öte yandan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca Samsun’un Terme ilçesinde 113 ada 59 parseldeki taşınmazı 250 bin lira bedelle en yüksek teklifi sunan Eti Girişim Yatırım AŞ’ye sattı.

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde 7930 ada 1 parseldeki taşınmazın ise 2 milyon 900 bin lira bedelle en yüksek teklifin sahibi Hakan Polat ve ortağı Ortak Girişim Grubu’na satılması kararlaştırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.