5-6 uzman çavuş, iki çobana saatlerce işkence yaptıHakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Yufkalı (Nêrduşe) köyünün Binahare mezrasında yaşanan olayda, işkence gören çobanlar ağır yaralandı


Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Yufkalı (Nêrduşe) köyünün Binahare mezrasında, koyunlarını otlatmaya götüren iki çobana, Şemdinli’deki Durak Karakolu’na bağlı askerler tarafından işkence yapıldı.

5-6 piyade uzman çavuşun işkencesine maruz kalan Nasır Taş ve Ramazan Aktaş ağır yaralandı. Yakınları tarafından baygın halde bulunan Nasır Taş, “Bir ara askerlerin ayaklarına kapanıp yalvardım ama yine de dövmeye devam ettiler” dedi.

Halen Şemdinli Devlet Hastanesi’nde tedavi görmekte olan yaralı çobanlardan Nasır Taş’ın yeğeni Müslüm Taş, olayın nasıl geliştiğini Artı Gerçek’e şöyle anlattı: “Amcam Nasır Taş ve köylümüz Ramazan Aktaş çobanlık yapıyorlar. Dün akşam askerler amcamı arayarak, bir grup PKK’linin bölgede göründüğünü, bu gruptan haberdar olup olmadığını soruyor. Amcam kimseyi görmediklerini ve konuyla ilgili bir bilgileri olmadığını söylüyor. Ertesi gün (bugün) saat 7-8 civarında 6-7 kişilik bir grup uzman çavuş (Şemdinli’deki Durak Karakolu’na bağlı uzman çavuşlar) amcamların yanına gidiyor. Önce normal bir şekilde sohbet ediyorlar. Hatta çoban köpekleri askerlere havlıyor, ancak amcam köpekleri durduruyor. Bir süre sonra askerler ‘PKK’lılar nerede, onları gördünüz mü, kim onlara yardım ediyor” gibi sorular sormaya başlıyor. Amcam ve diğer çoban bilgileri olmadığını söyleyince askerler bunları dövmeye başlıyor. Amcamın elindeki sopayla, tüfek dipçikleriyle, tekmelerle, tokatlarla uzun süre dövüyorlar. Öyle ki amcamlar “artık yeter, yapmayın” diye yalvarmaya başlıyor. Hatta amcamın dediğine göre, amcam bir ara ayaklarına da kaparak işkenceye son vermeleri için yalvarıyor. Ama bu da kar etmiyor. Sonra amcamı dere kenarına götürüp başını suya sokuyorlar. Öldürmekle tehdit ediyorlar. Seni öldüreceğiz diyorlar. Yaklaşık iki saat süren işkencenin ardından amcamı ağaçlık, kuytu bir yere atıp gidiyorlar. Diğer çobanı da ayrı bir yerde aynı şekilde dövüyorlar. Onun yaraları amcamdan daha iyi olduğu için sürünün başına geçebiliyor. Öğlene doğru kadınlar koyunları sağmaya girince olaydan haberdar oluyor. Kadınlar sürünün başında görmedikleri amcamı aramaya koyuluyorlar. Bir süre süre sonra o kuytu yerde baygın halde buluyorlar. Kadınlar bize haber verdikten sonra araçla yanlarına gittik, yaralılara araçla dağdan indirdik. Sonra da ambulans çağırdık.”

KAYMAKAMLIĞA GİDİP ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Olaydan sonra babasının Kaymakamlığa giderek şikayetçi olduğunu aktaran Müslüm Taş, Kaymakamın daha sonra yanlarına birkaç jandarma gönderdiğini, jandarmaların “davacı mısınız” diye sorduklarını, kendilerinin de “davacıyız” dediğini söyledi. Müslüm Taş, şimdi amcasının sağlığına kavuşması için uğraştıklarını, amcasının hastaneden çıkmasının ardından savcılığa giderek suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.

Hastanede darp raporu alan Ramazan Aktaş taburcu oldu. Ancak hala hastanede olan Nasır Taş’ın yanak kemiğinde çatlak var, omuz ve kolları şişmiş durumda,  vücudunu birçok yerinde ise morluklar var.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir