Ankara İSİG Meclisi: MKE’deki patlama iş cinayetidir!Ankara İSİG Meclisi, 24 Mayıs 2018’de MKE’de gerçekleşen ve bir işçinin ölümüne, altısının yaralanmasına neden olan patlamaya ilişkin raporunu açıkladı


Çalışmalarına geçtiğimiz günlerde yapılan etkinlikle başladığını duyuran Ankara İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi (İSİG) Makine Kimya Endüstrisi Elmadağ Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda 24 Mayıs 2018’de gerçekleşen ve bir işçinin ölümü, üçü ağır altı işçinin de yaralanmasıyla sonuçlanan “kazayla” ilgili hazırladığı raporu yayınladı. Meclis, bu olayın da 2013’te yaşanan ve iki işçinin yaşamını yitirmesine neden olan patlama gibi iş cinayeti olduğunu vurgulayarak, sürecin takipçisi olacağını belirtti.

Raporda patlamanın roket yakıtının kurşun salisilatla karıştırılması işinde açık ağızlı harmanlama tezgahı kullanılması gerekirken tezgahın arızalı olması ve maliyeti sebebiyle tamir edilmemesi yüzünden bu işlemin işçilere ağzı kapalı werner tezgahında yaptırılması ve tezgahın içerisinde sıkışan gazın patlaması sonucu yaşandığı vurgulandı. Tezgahın arızalı olması nedeniyle işlemin başka başka atölyelerde parça parça yaptırıldığı belirtildi.

Patlama sonucu 33 yaşındaki Petrol-İş üyesi Emre Özcan isimli işçinin basınca bağlı şarapnel, göçük ve yakıt yanığı sebebiyle hayatını kaybettiği hatırlatılarak, ağır yaralanan Selçuk Serkan Ceylan, Ömer Tosun ve Fazlı Büken’in Gata, Numune ve Gazi Hastanelerinde tedavi gördüğü, Ömer Tosun’un da taburcu edildiği bilgisi verildi.

Yetkililerce iddia edildiği üzere, Emre Özcan’ın tek başına bina kirişlerinin üzerine yıkılması sebebiyle hayatını kaybetmediği belirtilen raporda, bu açıklamanın bile önemli bir ihmalin itirafı niteliği taşıdığı anlatıldı. Çünkü açıklamayla aynı zamanda gördürülen işin ve kullanılan patlayıcı maddelerin gereği olarak normalde levhadan olması gereken bina duvarlarının betonarme olduğunun da ele verildiği vurgulandı.

Olayda sıkışıp patlamaya sebep maddenin kolay tutuşma ve patlama özelliğinden dolayı atölye ve depo kapılarına ve girişte duvarların yanına statik elektrik yük giderici topraklanmış pirinç, bakır ve alüminyum levhalar konması gerekmesine rağmen konulmamıştır” denilen raporda, 2013’te meydana gelen ve iki işçinin ölümüne neden olan iş cinayeti sonrasında hazırlanan inceleme raporunda da binanın bu yapısının değiştirilme zorunluluğu uyarısı yapıldığı vurgulandı.  Son cinayetin bu konuda hemen hiçbir önlem alınmadığını, yeni bir patlama ve iş cinayetine açıkça meydan verildiği ifade edildi.

Raporun devamında şu gerçeklere işaret edilerek, sürecin takipçisi olunacağı vurgulandı:

*Üretim yapılan alanda yapılan iş için gerekli olandan fazla miktarda tehlikeli kimyasal madde bulundurulmaması gerekirken patlamanın yaşandığı esnada werner karıştırıcı bölümünde 400 kg 2.75 inç çift bazlı roket yakıtı olduğu tezgahın içinde olay anında 150 kg yakıt olduğu tespit edilmiştir.

*Olayın meydana geldiği işyerinde kimyasalların yangın ve patlama özelliklerine uygun bir çalışma yürütülmemiş, işçilere bu iş için verilmesi gereken antistatik iş ayakkabıları verilmemiştir.

*MKE’de 5-7 milyon farklı türde kimyasal bulunduğu, bunlardan 5000-10000’inin ticari kimyasal madde türü tehlikeli kimyasal olduğu, 150-200 çeşidinin de kanserojen olduğu bilinmektedir. Ancak ardarda yaşanan cinayetlere ve kazalara rağmen hala kullanılan ve geliştirilmekte olan kimyasal maddelerin çoğunun, bunları üreten ya da işyerinde kullanan işçilerin sağlığını nasıl etkileyeceği konusunda ya çok az şey bilinmekte ya da hiçbir şey bilinmemektedir. İşletme, işçilerin sağlığını doğrudan ya da dolaylı etkileyen pek çok konuda hiçbir önlem almadığı gibi açıkça kazaya sebebiyet verecek bir talimat ile işçiler adeta ölüme gönderilmiştir.

*MKE’de 2013’te yaşanan olayın meydana gelmesinde ve yangının büyümesinde işletme hatası “taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” iddiası ve üç yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmışken şüphelilerden hiçbiri tutuklanmamıştı. Biliyoruz ki güvenlik önlemlerinin alınmaması ve yeni kazalar yaşanmasının bir nedeni de bu cezasızlıktır!

*MKE ağır ve tehlikeli bir iş yapılmasına rağmen kurulduğundan bu yana neredeyse hiçbir teknolojik değişiklik görmemiş; mekanik, elektronik ve pnömatik kumanda sistemleri ve ekipmanları yıpranmıştır. Bu şekilde üretime devam etmek işçilerin sağlığı ve güvenliği ile açıkça oynamaktır.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: