Kamyonculardan sonra petrol işçileri de ‘grev’ dediBrezilya’da dizel zamlarına ve petrol şirketinin özelleştirilmesi planına karşı çıkan işçiler mahkeme yasağına rağmen 3 günlük grev başlattı


YAŞANACAK DÜNYA

Brezilya’da petrol işçileri, dizele yapılan yüksek zamlara karşı çıkan kamyonculardan sonra 72 saatlik grev başlattı. Petrol şirketi Petrobas’ın Sao Paulo’daki merkezi önünde Çarşamba (30 Mayıs) akşamı protesto gösterisi düzenlendi.

Geçtiğimiz günlerde hükümetin dizele yaptığı yüzde 50 civarında zamma karşı çıkan petrol işçileri aynı zamanda kamu şirketi Petrobas’ın özelleştirilmesi planını da protesto ediyorlar.

Kamyoncular grevinin 7. gününde (Salı günü) Temer ve hükümetinin “Dizel fiyatlarında 60 günlüğüne yüzde 12 indirim yapılacağını” açıklaması işçileri ikna etmedi. Sendika “Bunun bir anlaşmayı temsil etmediğini” duyurdu.

Dizel fiyatlarının olduğu kadar yol ve köprü ücretlerinin de düşürülmesini talep eden kamyoncuların eylemi devam ederken Petrol işçileri sendikası “Petrol alanında çalışmanın yüksek dizel fiyatlarına karşı çıkmamak anlamına gelmediğini” belirterek 72 saatlik grev çağrısı yaptı.

“Yüksek Mahkeme”nin, yapılacak grevin “yasadışı” olduğu yönünde kararına karşın sendika “Bize bildirilmiş bir şey yok” diyerek bugün 3 günlük grevin startını verdi.

En az 8 rafineride işçilerin greve tam katılım gösterdiği belirtiliyor.

Petrobas’ın özelleştirilmesi girişimlerine karşı çıkan işçiler yönetimin istifa etmesini, şirketin işçilerin denetiminde “Yüzde 100 kamu kurumu” olması gerektiğini savunuyorlar.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Irkçıların Zaferi ve Neoliberalizmin Çöküşü

AP seçimleri merkez partilerin ırkçı politikaları daha fazla benimsemeye başladığını ve popülist söylemlerin normalleştiğini gösteriyor.