Bakırköy’de KESK’lilere polis saldırdı: 12 gözaltıPolis Bakırköy’de kamu emekçilerine saldırdı, 12 KESK’liyi işkenceyle gözaltına aldı


Bakırköy

OHAL KHK’si ile işlerinden atılan ve bu nedenle her cumartesi Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda oturma eylemi yapan KESK’lilere ve onlara destek verenlere 5 otobüs dolusu çevik kuvvet saldırdı. 67 haftadır aynı yerde eylemlerine devam eden kamu emekçilerine bu hafta müdahale edilmesinin sebebinin aynı yerde açılan AKP seçim standının ihbarı olduğu iddia ediliyor.

Saldırıda toplam 12 kişinin işkenceyle gözaltına alındığı öğrenildi. Polis tarafından dövülerek ve yerlerde sürüklenerek gözaltına alınan eylemcilerin isimleri şu şekilde:

Gülser Tanrıverdi, Dursun Doğan, Filiz Doğan, Ayla Mamati, Nuğyen Nedim, Fatoş Çekmen, İlhan Koyu, Nuray Şimşek, Serkan Penah, Dilbirin Acar, Nimet Erben ve Gökhan Turan

Kadıköy

Kadıköy’de ise eylemciler polisin “Eylemi bitirin yoksa gözaltına alırız” tehdidine karşın eylemlerini slogan ve halaylarla sürdürüyor. Yaptıkları açıklamada Bakırköy’deki gözaltıları kınadıklarını ve vazgeçmeyeceklerini söyleyen eylemcilerin az ilerisine ise TOMA ve gözaltı araçları park edilmiş durumda.

 

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."