Demirtaş’tan Erdoğan’ın saldırgan söylemine yanıtSelahattin Demirtaş Tayyip Erdoğan’ın saldırgan söylemlerine karşı sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı


Açılışı “o partiyi sandığa gömün”le yapan Tayyip Erdoğan’ın HDP’yi ve onun cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı hedefe çakan yaklaşımı daha da pervasızlaşarak devam ediyor.

Erdoğan geçtiğimiz günlerde katıldığı TV programında Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığıyla ilgili “Şimdi mesele içeride olan kişi tutmuş cumhurbaşkanlığına aday oluyor. Hangi yüzle aday oluyorsun be, hangi yüzle? CHP’nin adayı kalkıyor, onu gidiyor ziyaret ediyor. Onların bu ülkeye vereceği bir şey yok. Kimi ziyaret etmeye gidiyorsun? Ben şahsen Diyarbakır’daki 53 vatandaşımın ölümü olayını hala hazmedemiyorum. Ben bunu benim Kürt kardeşlerimin de hazmetmediğine kesinlikle inanıyorum. İnanıyorum ki, bu seçimlerde oyunu adil bir şekilde, demokratik bir şekilde, hak ve özgürlüklere saygısı olan Kürt kardeşlerim de bunlara sandıkta HDP’ye gereken dersi verecektir” dedi.

Erdoğan hızını alamayarak Demirtaş’ı ziyarete giden Muharrem İnce’yi de hedef alarak, “Şimdi cezaevinden aday olan bu zat için Sayın Muharrem İnce Edirne’ye gittin. Peki 7 Haziran seçiminden sonra bu ziyaret ettiğin şahıs değil miydi 53 Kürt kardeşimin ölümüne neden olan? 53 tane Kürt kardeşimi orada öldürdüler. Ondan sonra da biz kimseyi asla öldürmedik diyor. Bırakın bu yalanları. Yasin Börü’nün hesabını vermezsiniz. Bunlar sadece ve sadece mezar taşı dikmeyi bilirler. Ekranlarda saz çalıyor diye pazarlananlar, arka tarafta milletimize kurşun sıkanların sırtını sıvazlıyorlardı” sözlerini sarfetti.

Siyaseti-yargıyı-toplumsal duyarlılığı alenen tehdit etti kısacası. Keza Demirtaş’ı “terörist”, “katil” ilan etti, onun hangi yüzle aday olduğunu sordu, Yasin Börü’yü bir kez daha siyasi malzeme olarak kullandı…vs. Demirtaş’ın devletin en yetkili ağzınca “katil”, “terörist” ilan edilmesi demek olduğunu ve sonuçlarını mahkeme bulamayan dosyasından, ısrarla rehin tutulmasından, yargı sisteminin hal ve tutumundan biliyoruz. Tepeden alınan direktifin sonuçlarının ne olabileceğini kestirmek için mineccim olmaya zaten gerek yok.

Erdoğan’ın  “Neyi serbest bırakıyorsun. Bu ülkede hukuk var, yargı var. 53 tane Kürt kardeşimi bunlar orada öldürdüler” açıklamasına Twitter’dan dün yanıt veren Demirtaş, “Her gün meydanlarda, televizyonlarda bana iftira atmaya devam ediyorsun. Benim burada elim kolum bağlı. Yine de arkamdan konuşmaya devam ediyorsun. Ama halkın da eli kolu bağlı mı sanıyorsun? Hak ettiğin cevabı sana 24 Haziran’da, sandıkta verecekler” demişti.

Bugün de hesabından yapılan paylaşımlarla Erdoğan’ın kendisine dönük daha saldırgan bir dil kullanmaya başlamasının seçimi kaybetme korkusunun ifadesi olduğunu belirterek, herkesin yeni bir yönetime hazır olmasını isteyerek, “AKP’nin seçimi kaybedeceği netleşti. Giderek daha saldırgan bir üslupla beni hedefe koymalarının nedeni de budur” dedi.

Demirtaş’ın hesabından bugün yapılan paylaşımlar şunlar oldu:

* 16 Nisan referandumunu, bizi içeri atarak komployla ve hileyle kazandılar. Şimdi, 24 Haziran’da da kazanabilmek amacıyla beni içeride tutuyorlar. Bunun için, Anayasa Mahkemesi dahil bütün mahkemelere baskı uyguluyorlar.

 

* Dosyalarıma bakan bazı hakimler, gördükleri baskılar nedeniyle istifa, hatta intihar noktasına geldiler. Her şeye rağmen, birçok onurlu ve cesur hakimin olduğunu da biliyorum.

 

* Bu zulüm düzeni 24 Haziran’da artık sona erecek. Hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı sağlanacak, yargıçlar da yargılananlar da adil yargının güvencesinde olacak. Yeter ki, 1 oy HDP’ye 1 oy Demirtaş’a verin.

 

* AKP’nin seçimi kaybedeceği netleşti. Giderek daha saldırgan bir üslupla beni hedefe koymalarının nedeni de budur. Yandaş anket şirketleri bile durumu kurtaramıyor artık.

 

 * Herkes yeni bir yönetime, demokratik bir geleceğe hazır olsun. Bu arada, kimse bu saatten sonra AKP uğruna suça ve günaha bulaşmaya da kalkmasın, sadece kendi başını yakmış olur.

 

* HDP barajı aşarsa Türkiye nefes alır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalacağıma inanıyorum. İkinci turda en geniş demokrasi ittifakını sağlayacağız ve halkımızın önüne güçlü bir alternatifle çıkacağız. Bu ittifak, Millet İttifakı’nı aşan bir genişlikte olacaktır. Bunu mutlaka başaracağız.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.