Zırhlı araç terörü bu sefer de Diyarbakır’daDiyarbakır’da polis zırhlı aracı bir kişiye çarparak, ağır yaraladı, tepki gösteren halk polis tarafından tehdit edildi


Kürdistan’daki zırhlı araç terörü devam ediyor. En son Dersim’de (28 Mayıs 2018) askere ait zırhlı araç, 60 yaşındaki Hasan Hüseyin Çimen’e çarparak, katletmişti. Dün de Diyarbakır’da polis zırhlı aracı bir kişiye çarparak, ağır yaraladı. Polisin bu pervasızlığına tepki gösterenlerse tehdit edildi.

Basına yansıyan bilgilere göre merkez Bağlar ilçesinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün ek yerleşkesi  (Polis Okulu) önündeki Emek Caddesi’nde akşam saatlerinde aşırı hız yapan zırhlı polis aracı yoldan geçmeye çalışan 70 yaşlarındaki bir kişiye çarptı.

Tepkiye havaya ateş açarak yanıt

Henüz kimliği öğrenilmeyen yaşlı vatandaş çarpmanın etkisiyle yolun kenarına savrularak, ağır yaralandı.  Bir süre yerde bekleyen kişinin etrafında toplanan halk polislere tepki gösterince, polis havaya ateş açtı.

“Çekilin siz de telef olursunuz”

Bu sırada polislere tepki gösteren yaralı kişinin torunu da darp edilerek gözaltına aldı.  Zırhlı araçtan bir polisin, yaralı kişinin etrafından toplananlara “Çekilin siz de telef olursunuz” dediği belirtiliyor.

OHAL’den sonra arttı

Kürt sokaklarında “burası benden sorulur” havasıyla dolaşıp korku salmaya çalışan zırhlı asker-polis araçlarından açılan ateş ya da çarpmalar sonucu sadece OHAL’den sonra 21 insanı katledildi, birçok insan da yaralandı.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.