Arjantin hükümeti işçi protestolarına rağmen IMF’nin kapısındaIMF, kamu harcamalarının azaltılması şartıyla Arjantin’e 50 milyar dolar ‘borç’ vermeyi kabul etti


YAŞANACAK DÜNYA

Uluslararası Para Fonu IMF, kamu harcamalarının azaltılması ve enflasyonun düşürülmesi (ki bu da, emekçilerden kesintiler yapma ekseninde atılacak bir adım) karşılığında Arjantin’e 50 milyar dolar “borç” vermeyi kabul etti.

Üç yıl sürmesi planlanan borç anlaşmasının IMF Yönetim Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor.

Hükümet „Ekonomik sorunlar“ ve yerel paranın „değer kaybetmesi“ bahanesiyle 8 Mayıs’ta „yardım“ için IMF’nin kapısını çalmıştı.

Anlaşma uyarınca ülkenin iki haneli enflasyonunu indirmesi ve kamu harcamalarını azaltması gerekiyor.

IMF’den yapılan yazılı açıklamada “Arjantin makamları, ilk borç taksitini almak ve daha sonraki taksitlerin koşullu olması konusunda niyet beyanında bulundular” denildi.

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ve hükümetinin IMF’den “yardım“ istemesi, işçi ve emekçilerin protestolarına neden oldu. Ülkede neredeyse her gün emekçiler sokağa çıkıyor.

IMF Yönetim Kurulu’nun önümüzdeki günlerde anlaşmayı oylaması bekleniyor. Bu gelişmeyle birlikte işçi ve emekçilerin daha yaygın eylemler düzenlemesi bekleniyor.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…