Flormar Direnişi 25. günündeFlormar Direnişi’nin 25. gününde işçi toplantısı yapıldı


Fabrikalarına sendika girsin istedikleri için işlerinden atılan 123 işçi bugün Gebze’de bir düğün salonunda toplantı yaptı. Toplantıya katılmayan işçi neredeyse yok gibiyken, halen fabrika içinde çalışmakta olan 10’a yakın işçi de toplantıdaydı.

Toplantının ilerleyen saatlerinde İstanbul’dan beş otobüsle gelen feminist örgütler de işçilere katıldı. Tatil günleri olmasına rağmen çocuklarıyla ve eşleriyle beraber gelen işçiler coşkularından hiçbir şey kaybetmiş gibi görünmüyorlardı. Sloganlar ve türküler eşliğinde halaylar çekildi.

Direnişin 23. Gününde çay molalarında direnen arkadaşlarını alkışlayan beş işçi de bugün toplantıdaydı. Beş işçiden üçü işinden atılmış, geri kalan ikisi de zor bir bölüme sürülmüş. Sebep belirtilmeden çalıştığı yerden sürülen işçilerden biri anlatıyor:

“Dışarıda direnen arkadaşlarımızı görmeyelim diye servislerimizi içeriden kaldırıyorlar. Ben de o gün servise içeriden binmedim, turnikelerden geçip dışarıda arkadaşlarımın yanına uğradıktan sonra bindim. Ertesi gün geldiğimde çalışılması çok zor ve çok tozlu bir ortama beni geçirmişlerdi. Oysa ki turnikeden çıktığımda mesai saatim bitmişti, o saatten sonra bana kimse karışamaz. Bana başka bölüme geçtiğimi söyleyen şef kıs kıs gülerek “Hayırlı olsun” dedi ki çok gücendim. Yeni bölümümde çalışmam çok zor, kaşınmaktan bacaklarım hep yara oldu. Bizi böyle böyle istifaya zorluyorlar”

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."