İşkenceyle gözaltına alınan liseliler serbest bırakıldıDün Kadıköy’de işkenceyle gözaltına alınan gençlerin tamamı geç saatlerde Yoğurtçu Çocuk Karakolu’ndan serbest bırakıldı


Liseli gençlik örgütlerinin çağrısıyla (Dev-Lis, DLB, LAF, LÖB ve Özgür Lise) Kadıköy Bahariye Caddesi’nde bir araya gelerek “Karneler sizin, gelecek bizim!” diyen ve polis işkencesiyle gözaltına alınan gençlerin tamamı Yoğurtçu Çocuk Karakolu’ndan serbest bırakıldı.

Gençlerin işkence edilerek gözaltına alınması, bu işkencenin ring aracında da devam etmesi ve hemen hepsinin vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanması toplumsal tepkiye yol açmıştı. Kadıköy halkı polis saldırısına tepki göstermiş, alkışlarla-ıslıklarla polisi protesto etmişti.

Liselilerin muayene için götürüldükleri hastaneden yansıyan görüntülerde gençlerden biri kafasının 3 yerinden yarıldığını, dudağının patladığını belirterek, işkenceyi teşhir eden bir konuşma yapmıştı.

Hastaneden sonra Rıhtım Karakolu’na getirilen gençleri Kadıköy halkı sabaha kadar bekledi. HDP milletvekili adayları Sema Uçar, Veli Saçılık, Aylin Hacaloğlu, Erol Katırcıoğlu, İlhan Çelik, Tuncay Gökçe, Cansu İrem Kalender ile HDP Kadıköy İlçe Örgütü ve CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Barış Yarkadaş da gençlerin tutulduğu karakolun önünde bekleyişteydi.

Hepsi darbe alan gençlerin tomografileri çekildiği için işlemler uzun sürdü. Gençler geç saatlerde Yoğurtçu Çocuk Karakolu’ndan serbest bırakıldı

Ahmet Şık: Onların tasmasını tutanlardan da hesap soracağız

HDP milletvekili adayları Ahmet Şık ve Veli Saçılık, Kadıköy Rıhtım’da liselilere destek açıklamasında bulundu.

Kadıköy’de darp edilerek gözaltına alınan çocuklara destek için açıklamada bulunan HDP İstanbul milletvekili adayı Ahmet Şık, “Bir baba olarak buradayım. Çünkü bugün devlet üniformasıyla çocukların karşısına dikildi. O çocuklarımıza işkence yaptılar. O işkencecilerden hesap sormazsam ben namerdim. O işkencecilerden de onların tasmasını tutanlardan da hesap soracağız bunu buraya yazıyorum. Beni öfkelendiren şey, 16 yaşında çocuklar herkesin gözü önünde işkence gördüler. Her şey herkesin gözü önünde oluyor. Öyle kenara çekilip ıslık çalmakla yuh çekmekle bu iş olmaz. Orada o çocuklara işkence yaptılar herkesin gözü önünde ve hiçbir şey yapmadınız. Bu ayıp da sizin olsun” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…